A videojátékok hatásai a gyerekekre
A videojátékok egyre népszerűbbek világszerte kortól és nemtől függetlenül. Sokmilliárdos üzletágról beszélünk, mely több bevételt hoz, mint a mozi vagy a dvd biznisz. Elmondhatjuk, hogy átlagosan a lányok napi egy órát, a fiúk két órát töltenek videojátékkal, de a tinik ennél jóval többet is eltöltenek a képernyő előtt.
A játékok egyre szofisztikáltabbak, egyre valósághűbbek, egyesekkel a neten lehet játszani idegen, a játékosok számára ismeretlen partnerekkel.
Míg a játékok egy része tartalmaz oktatási, nevelési célzatú tartalmakat, addig a legnépszerűbbek negatív viselkedési formulákat és témákat mutatnak be, s tartalmazzhatják az alábbiakat:
– Emberek vagy állatok megölése
– Droghasználat, alkoholfogyasztás
– Bűnözői viselkedés, a hatóság és a törvények semmibevétele
– Szexuális abúzus, nők elleni erőszak
– Negatív rasszista, nemi és szexuális sztereotípiák
– Trágár nyelvhasználat és gesztikulációk
Tanulmányok sokasága állítja, hogy az erőszakos játékok negatív hatással vannak a gyerekekre, akik érzéketlenekké válhatnak az erőszakra, utánozhatják az erőszakos cselekedeteket, s agresszívabbá vállhat a viselkedésük. A fiatalabb, vagy érzelmi problémákkal rendelkező gyerekek még jobban ki vannak téve a veszélynek, hogy az ilyen játékok hatása alá kerülnek.
Józan mértékletességet betartva a videojátékozás élvezetes és hasznos tevékenység lehet, amennyiben a gyerek a korának megfelelő játékokkal játszik. Néhányuk segíti a problémamegoldó képesség, vagy a finom motorikus készségek fejlesztését, vagy a koordinációt.
Sajnos könnyű átesni a ló túlsó oldalára, s a játékokkal töltött idő parttalanná válhat, az alábbiakhoz vezethet:
– kevesebb barátokkal és családdal töltött idő
– szegényes közösségi készségek
– iskolai feladatoktól, hobbiktól veszi el az időt
– rosszabb teljesítmény és jegyek az iskolában
– kevesebb olvasás
– kevesebb mozgás, s az ebből fakadó elhízás veszélye
– kevesebb és rosszabb minőségű alvás
– agresszív gondolatok és viselkedés
–
Mit tehet a szülő?
Nagyon fontos a szülői odafigyelés, felügyelet ennél a tevékenységnél is, s az alábbi tanácsok hatékony segítséget nyújtanak abban, hogy a gyerekeink a megfelelő játékokkal a megfelelő módon játszanak:
– iskolás kor előtt ne játsszon a gyerek videojátékokkal
– ellenőrizzük, hogy korhatárban, tartalmában megfelelő legyen a játék
– videojátékozzunk együtt a gyerekkel, hogy közös legyen az élmény, s beszéljük meg a játék lényegét, tanulságait (ha vannak)
– világos szabályokat állítsunk fel, hogy milyen játékokkal és mennyi időt játszhat a gyerek
– az online játékoknál ellenőrizzük az interakciót, s figyelmeztessük a gyereket az online játékoknál szükséges, ismeretlenekkel történő kapcsolatfelvétel és kapcsolattartás veszélyeire
– otthon ne elvonulva játsszon a gyerek, hanem olyan térben, ahol rálátni
– nem szabad rossz példát mutatni azzal, hogy veszélyes, abúzív játékokkal játszik a szülő
– a játék csak akkor legyen megengedett, ha már a gyerek megcsinálta a háziját, s minden iskolai kötelezettségén túl van
Ezeknek a pontoknak a betartása hatékonyan segíthet abban, hogy a gyerek felelősségteljesen használhassa és élvezhesse a videojátékokat, s kizárjuk vagy minimálisra csökkenthessük azok negatív hatásait.