Új fejezet gyermeked életében: az iskola
(Aktív) pihenés iskola után
Figyelj rá mindig és beszélgess vele az iskoláról. A gyerekek viselkedése és arckifejezése általában könnyen elárulja érzéseiket, mint a harag, félelem, izgalom vagy elégedettség. Mivel a gyerekek élete az iskolában meglehetősen kötött, biztosíts lehetőséget neki, hogy otthon kicsit lazábban tölthesse az idejét. Engedd, hogy kikapcsolódjon, játsszon a szabadban vagy sportoljon. Az olyan délutáni tevékenységek, mint a zeneóra vagy a fociedzés jó választás lehet, azonban arra ügyelj, hogy ne legyen túlságosan megterhelő a programja. Egy fárasztó iskolai nap után gyermekednek pihenésre van szüksége, hogy újult erővel kezdhessen neki a házi feladatoknak.
Egy kis szervezés sokat segít
Alakíts ki gyermeked számára egy olyan helyet, ahol zavartalanul tud tanulni. Legyen az egy külön íróasztal a saját szobájában vagy csak egy sarok a nappaliban, a lényeg, hogy csend és nyugalom vegye körül, amikor a leckéit készíti. A megfelelő világításról is gondoskodnod kell, valamint nem hiányozhatnak a szükséges tanszerek és eszközök sem. Amennyire csak lehetséges, a gyermek íróasztala legyen távol a televíziótól vagy más hangforrástól.
A többé-kevésbé szigorú napirend rendkívül fontos gyermeked számára, hiszen ezáltal könnyebben meg tudja szervezni tennivalóit. Mindig igyekezzetek előre megtervezni az elkövetkező egy-két napot, hogy mindenre jusson idő. Neveld önállóságra csemetédet: tanítsd meg arra, hogy hogyan készítse el egyedül a házi feladatát, még az esti órákban készítse elő a másnapi ruháit, ossza be a zsebpénzt amit kap stb.
Tegyél ki egy hatalmas falinaptárat, amelyiken bejelölöd a fontos dátumokat és tennivalókat, hogy könnyebb legyen nyomon követni őket. Az első osztályosok még nehezen birkóznak meg a betűkkel és a számokkal, ezért használhatsz kis jeleket és rajzokat is, amelyek emlékeztetik őt a fontos eseményekre. Ha már tud írni és olvasni, akkor segíts neki, hogy ő maga jegyezze be naptárába az emlékeztetőket, programokat és más kötelezettségeket.
Ütemterv a házi feladatokhoz
Az első osztályosok estében meg alacsonyabbak az elvárások, azonban idővel egyre gyakoribbá válik a feleltetések és dolgozatírások előtti pánikhangulat és álmatlanság. Az odafigyelés és a rendszeres ellenőrzés segíthet, hogy a házi feladatok időben elkészüljenek és ne az éjszakába nyúljon a verstanulás. Egy kis rugalmasság természetesen belefér, de legyen meg az az időszak, amikor gyermekednek kizárólag az otthoni tanulásra kell koncentráljon.
A tanulás időpontja összhangban kell legyen a többi délutáni tevékenységgel. Életkortól függően ez több órát is jelenthet, ezért általában az uzsonna- és vacsoraidő közé érdemes ütemezni a leckék megírását és az új ismeretek elsajátítását.
Bátorítsd gyermekedet!
Érezted gyermekeddel, hogy figyelsz rá, és minden érdekel, ami vele történik. Ne játszd a tanár nénit, ne taníts meg neki előre olyan ismereteket, amelyeket az iskolában fog majd elsajátítani. Az együtt töltött idő ne állandóan a tanulásról és az iskoláról szóljon. Természetesen, ha gyermeked valamelyik tantárgyból segítségre szorul, adj meg neki minden szükséges segítséget és beszéld meg a pedagógussal a lehetőségeket. Egy kis odafigyeléssel, bátorítással, különórával általában könnyen behozhatóak a lemaradások.
Nem szabad úgy védeni a gyermeket tettei következményeitől, hogy például helyette készíted el a házi feladatot. Ez nagymértékben befolyásolja a gyermek önbizalmát és helytállását az eljövendő kihívásokban. Csemetédnek meg kell tanulnia felelősséget vállalni, hiszen az iskolai siker vagy kudarc sok esetben ezen múlik.
![]() |
Légy példa gyermeked számára!
Mutasd meg gyermekednek, hogy milyen jó dolog a tanulás! Az érdeklődését és a tudományok iránti kíváncsiságát ösztönözve, segíts neki megszeretni az iskolát. Beszélgess vele, tegyél fel kérdéseket, és hagyd, hogy önálló véleményt formáljon a dolgokról.
Álljon a rendelkezésére sok könyv, játék és ismeretterjesztő anyag. Az iskolában szerzett ismereteket egészítsd ki kirándulásokkal és élményekkel. Hagyd, hogy gyermeked új dolgokat fedezzen fel, és lelje örömét a kihívásokban. A kicsik sokszor észre sem veszik, hogy valójában mennyi mindent tanulnak egy játékos foglalkozás vagy egy állatkerti séta közben.
Vegyél részt a gyermek iskolai életében!
Ha tagja leszel a szülői bizottságának vagy önkéntesként teszel valamit az iskoláért, máris beléptél a gyermek világába és te magad is kicsit hozzájárultál az oktatás színvonalának emeléséhez vagy a jövőbeli lehetőségek színesítéséhez. Így nem csak jobban megérted a tanmenetet és a pedagógusok munkáját, hanem te magad is kicsit részesévé válasz az oktatási rendszernek és akár építő javaslatokkal is élhetsz a közösség számára.