Tornagyakorlatok csecsemoknek
A baba mozgását és izmait a következő otthon végezhető gyakorlatok alkalmazásával fejlesztheted. A gyakorlatsor abban az esetben a leghatékonyabb, ha a megfelelő sorrendben végzed el őket.
1. Az alsó végtagok gyakorlatai
A lábfejek körkörös mozgásai nagyon fontosak. Egyik kezeddel megfogod a gyerek lábszárát, másikkal a lábfejét, amely könnyedén forog mindkét irányban. 8-10 mozdulat mindkét lábnál elegendő.
4 hónapos kortól kezdve megkezdheted edzeni a láb felső részeit. Megfogod mindkét kezeddel a gyerek mindkét lábszárát, és lassan ki-be hajlítod alsó tagjait. Ezek a has tájékán enyhe nyomást gyakorolnak a hasizmokra, így segítve ezek fejlődését is.
Következik a combízületek ki-be hajlítása. Szintén megfogod mindkét kezeddel a gyerek mindkét lábszárát, és lassan ki-be hajlítod a comb ízületeit, kihajlítva a baba térdét, minél hosszabb ideig. Eközben a baba alsó tagjai teljesen ki vannak nyújtva egymás mellett, és a feneke tájékán a test hozzá kell tapadjon a felülethez. Ez után a lábakat vissza hajlítod vízszintesre. Ez a gyakorlat nagyon eredményes, mert elősegíti a comb és combízületek erősödését.
2. A felső végtagok gyakorlatai
Ugyanúgy, mint a lábaknál, a kézfej forgatásával kezdjük. Bal kezeddel megfogod a baba alkarját, a jobb kezeddel megfogod az ujjait és a tenyerét. Ily módon 8-10-szer mindkét irányba megforgatjuk a baba kezét.
Következik a karok tornáztatása. A baba karjai követik az asztal felületét, és oldalsó mozdulatokkal oda helyezzük a felső testéhez. Aztán szintén az asztal felületet követve, visszaállítsuk őket az alsó test mentén. Ezt ismételd 5-6 alkalommal, így megerősítve a váll és mell izmait.
Egy másik, mellkas és karok izmait erősítő gyakorlat, a karok keresztbe tevése. A gyakorlat egyszerű. Oldalt kinyújtjuk a karokat, és keresztbe téve a mellkason, visszahozzuk őket.
3. Gyakorlatok a hasizmok erősítésére
Ezeket nem végezhetjük, csak a baba 5. hónapjától.
A háton fekvő babát, finoman húzva a karjait, felültetjük úgy, hogy először a teste álljon fel. Így megtartjuk egy pár másodpercig, aztán finoman visszaeresztjük vízszintes állapotba.
4. Gyakorlatok a hátizmok erősítésére
Ezeket szintén csak a baba öthónapos korától végezhetjük.
A hason fekvő babát a csuklójától és alkarjától fogva felemeljük 20-25 cm magasságra. Így megtartjuk egy pár másodpercig, aztán finoman visszaengedjük eredeti testtartásába.
A következő gyakorlatok szintén a hátizmok erősítéséhez szolgálnak: a hason fekvő babának megfogjuk lábait, és kinyújtva azokat, megemeljük. Így megtartjuk egy pár másodpercig, aztán finoman visszaengedjük az eredeti testtartásba.
5. Gyakorlatok a testizmok erősítésére
Ezek már a 9 hónapos, négykézláb mászó babáknak ajánlottak.
Ez egy közismert gyakorlat, amikor a gyerekek taligát játszanak. Mindkét lábait megfogjuk, és felsőtestét megemelve, a baba súlya a két karjára esik. Később ilyen pózban pár haladó mozdulatot is tehet. Így a karjai és a test izmai megerősödnek, és már nem kell, hogy a test megtartsa őket.
A “hídba ereszkedés” gyakorlat nagyon hatásos a test és alsó tagok izmainak erősítésére. A gyerek fekszik a hátán. Egy kézzel megtámasszuk lábait, mindkét bokáját az asztal felületére nyomva. Másik kezünkkel megemeljük a testét anélkül, hogy a feje megemelkedne az asztal felületéről. Így a test meghajlik, megerősítve a nyakizmok és a hátgerinc tartását is.
6. Gyakorlatok a baba lábra segítéséhez
Hátára fektetve, a babának megfogjuk a bokáját, és lassan felhúzzuk, miközben a térdei be vannak hajlítva. A baba reflexszerűen talpára kapaszkodik fel, kinyújtja testét, és feláll. Aztán összetett lábakkal és karokkal visszaengedjük a babát eredeti helyzetébe, aztán újra megismételjük az egészet.
Ne hanyagold a testmozgást, szoktasd hozzá a gyereket még pici korában, babatorna és babamasszázs formájában. Ha biztosítod számára a mozgásigényt, ez később reflexé és szükséggé alakul át. Nekünk sem ártana együtt mozognunk velük, elsősorban mert így példát mutatunk és megelőzzük az oly sok betegséget, ami az elhízásért felelős. A tornagyakorlatok egészséges életvitelt, a szervezet jó pszichikai és fizikai működését hozza magával.