Gratulálunk! Szeretettel köszöntünk a várandósok táborában! Egy csodálatos út előtt állsz, ami tartogathat ugyan nehézségeket, de az út megtételéhez egy rendkívüli segítőtársad
lesz – a babád, aki már ott fejlődik a pocakodban.
A tudat, hogy már most ott lakik életed értelme a szíved alatt, erőt ad majd a fizikális vagy lelki hullámvölgyekben. Az az apró csoda, akit szíved alatt hordasz, már most óvásra, védelmezésre szorul. Gondoskodj róla az elkövetkezendő 9 hónap alatt is! Ennek első lépése, hogy tisztába kerülsz azzal, mi zajlik a testedben: mi történik a babával és veled.
Terhesség hétről-hétre
I. trimeszter
1. hét
A terhesség legelső hetében vagy, kb. 2 héttel a fogantatás pillanata előtt. Ezen a héten még az utolsó menstruáció periódusa tart, de már ekkor érdemes felkészülni a várandósság időszakára…
2. hét
A 2. terhességi hét végén, a tüszőrepedés után a petesejt elindul a petevezetéken át a méh felé, útja folyamán pedig találkozik a hímivarsejttel.
3. hét
A petesejt és a hímivarsejt szerencsés és gyümölcsöző találkozására legtöbbször nem utal semmi. Valószínűleg még nem érzed, hogy benned egy új élet fejlődik.
4. hét
Egyeseknél már jelentkezhetnek a terhesség első jelei, illetve egyes terhességi tesztek észlelik a HCG hormon jelenlétét, kimutatják a terhességet.
5. hét
Az 5. terhességi hét nagyon fontos időszak! A menstruáció hiánya arra utal, hogy állapotos vagy! Mindenkinél jelentkeznek a terhesség jelei…
6. hét
A méh ilyenkor akkora mint egy mandarin. Ekkortól érezheted, ahogyan nyomást gyakorol méhed a húgyhólyagra, a mellbimbó körüli rész sötétebb lesz, megnő…
7. hét
Ebben az időszakban általában a kismamák hiperérzékenyek, és az emésztőrendszerük is lassabban működik már a megszokottnál…
8. hét
Sok kismamánál a 8. terhességi hétben már jelen van a rosszabb vérkeringés, a nyugtalanság, a székrekedés. S ekkor még nagy a spontán vetélés esélye…
9. hét
Az orrdugulás, és orrvérzés sem ritka ilyenkor, és talán még fennáll az émelygés, hányinger. A szervezet lassan megszokja a megváltozott állapotot.
10. hét
A terhesség 10. hetében a méhed nagyjából narancs nagyságú. Érzékelhetsz kisebb fájdalmakat a belső szervekre gyakorolt nyomás miatt…
11. hét
A 11. terhességi hét alatt a megnövekedett szívritmus miatt a légzésed nehezebbnek tűnik és gyorsabb lesz. A vesék munkája nehezebb, hisz most már magzatod szervezetéből is ki kell szűrnie a méreganyagokat…
12. hét
A 12. terhességi héten valószínűleg csillapodik a hányinger és csökken a gyakoribb vizelési inger is…
13. hét
A 13. terhességi hét alatt már a méh leginkább egy szőlőfürthöz hasonlít. Alkattól függ, de sokaknál ilyenkor kezd láthatóvá válni a gömbölyödő pocak…
14. hét
A terhesség 14. hetében már minden bizonnyal kevésbé vagy fáradt, de a melleid egyre nehezebbek és érzékenyebbek, talán már kényelmetlennek érzed az eddigi melltartódat…
II. trimeszter
15. hét
A 15. terhességi hétben a baba kevésbé sérülékeny, a spontán vetélés kockázata jóval kisebb és radikálisan csökkennek valószínűleg a kellemetlen terhességi kísérő tünetek…
16. hét
A terhesség 16. hetére előfordulhat, hogy a mellbimbóidból sárgás folyadék szivárog. Aggodalomra semmi ok, ez csak a kolosztrum…
17. hét
Ha a 17. hetében terhességednek erősebb fájdalmat érzel a has mindkét oldalán, ez ebben az időszakban természetes, ez az ínszalagos fájdalom. Méhed folyamatosan növekszik…
18. hét
Ebben a terhességi hétben méhednek már kókuszdiónyi a mérete, és lehet, hogy apró összehúzódásokat érzékelsz. Ne aggódj, ez csak azt jelenti, hogy méhed készül a szülésre…
19. hét
A 19. hétre valószínűleg eddig hordott ruháid szűkké válnak, lassan ideje kismama ruhákat beszerezned (ha eddig ezt még nem tetted meg). A szíved 40%-kal növelte kapacitását…
20. hét
A méhed már elérte a 20. terhességi hétre a köldöködet, és lehet, hogy már szemmel is látható, ahogy magzatod mozog a pocakodban…
21. hét
A terhesség 21. hetében előfordulhat már terhességi hátfájás, és tapasztalhatsz fulladást is, mivel a terjeszkedő méh miatt a tüdőd nehezebben dolgozik kettőtökre…
22. hét
Valószínűleg egyre gyakrabban vagy éhes. Próbálj értékes táplálékot bevinni, mellőzd a felesleges kalóriákat. Sokaknál jelentkezik a terhességi lábfájás…
23. hét
A 23. terhességi hét környékén jelentkezhet a várandósoknál gyakori gyomorégés, illetve az ellazuló medence és gát környéké izmok miatt a nem kívánt vizeletvesztés…
24. hét
A 24. hét táján jellemző a kismamák körében a lábdagadás, a lábakon jelentkező visszerek, valamint a szédülés. A vesék is komoly terhelésnek vannak kitéve. Nagyon figyelj az elégséges folyadékbevitelre…
25. hét
A terhesség 25. hetében már egyre gyakrabban tapasztalhatod a méhösszehúzódásokat (az ú.n. Braxton-Hicks kontrakciókat), amik nem fájnak, pusztán furcsák…
26. hét
A 26. hétben a magzatod testét borító zsírréteg még mindig nagyon vékonyka. A baba verejtékmirigyei most kezdenek kialakulni…
27. hét
Terhességed 27. hetében kellemetlenségeket okozhat a lábdagadás, székrekedés. De táplálkozással sokat tehetsz ezek enyhítésért vagy elkerüléséért…
III. trimeszter
28. hét
A 28. terhességi héten méhed már 5cm-rel feljebb van a köldöködhöz képest. Babád nagyon aktív, főleg éjszaka. Reagál a hangodra, érintésedre…
29. hét
Erre az időszakra jellemző tünet a fogínyvérzés, gyakori vizelési inger. Kisbabád arca már majdnem olyan, mint amilyen születéskor lesz…
30. hét
A 30. hétre méhed mérete már elérte a 28cm-es átmérőt. A túlzott hízás elkerülése végett fokozottan figyelned kell a helyes táplálkozásra…
31. hét
A 31. hét táján jellemző tünet a kismamáknál a lábdagadás, az izomgörcs, a szédülés és hátfájás is… Babád agya már ellenőrzés alatt tartja a légzést és a testhőmérsékletet is…
32. hét
A 32. terhességi hétre méhed lassan eléri maximális méretét, a magzatvíz mennyisége körülbelül 1 liter. Babád mozgása a pocakodban egyre látványosabbá válik…
33. hét
Babád mérete körülbelül kétharmada annak, amekkora születésekor lesz. Egyre kevesebb helye van, lábait maga alá húzza, a helyhiány miatt már kevésbé aktív…
34. hét
Mivel magzatod egyre nagyobb, a 34. hétben akár egyensúlyodat is elveszítheted. Tapasztalhatsz még ödémát és álmatlanságot is…
35. hét
A 35. terhességi hét tájékán a medencénél található ínszalagok, kismedence ízületei felkészülnek a szülésre, ez feszülő, kellemetlen érzést okozhat…
36. hét
Magzatod már többé-kevésbé készen van a méhen kívüli életre. Hossza körülbelül 45 cm, súlya nagyjából 2.700 gramm…
37. hét
Vas tartalék halmozódik fel szervezetedben, így készül fel szervezeted a szülés által bekövetkező vérveszteségre. Magzatod már kialakította alvási szokásait…
38. hét
Vitalitásod változó: a fáradtság és az energikusság csapongva váltakozik. A baba bőre lassan teljesen rózsaszínű, teste pedig pufók (a növekvő zsírréteg miatt)…
39. hét
A 39. héten a magzatodnak már van haja. Tüdeje egyre fejlettebb, méhedben gyakorolja a légzést, amit csuklás kísérhet…
40. hét
A magzatvíz mennyisége egyre jobban csökken, a méhlepény pedig folytatja elöregedési folyamatát. A 40. hét betöltésével terminus túllépésről beszélhetünk…