Terhesség és az Rh-faktor

 In Terhesség és babavárás

Terhesség és az Rh-faktor

Landsteiner és Wiener nevű tudósok 1940-ben felfedezték (egy komoly kísérlet során, amit egy Macacus Rhesus (makákó) majmon végeztek, innen származik a Rhesus – Rh – elnevezés is), hogy az Rh- vér egy bizonyos agglutinint (ellenanyag) termel, amely megtámadja az Rh+ vérében lévő vörösvértesteket.

Tehát az Rh+ nem kompatibilis az Rh– negatívval, mert az agglutináció nevű kémiai reakció lép fel, amely komplikációkat okozhat. A két tudós felfedezése magyarázattal szolgált sok addigi, megmagyarázhatatlan komplikációra, amelyek vérátömlesztéskor keletkeztek, ugyanakkor megmagyarázott sok magzat és újszülött esetében fellépő komplikációt is.

Az Rh-faktor fontossága terhesség idején

Az Rh-faktor meghatározása kötelező a terhesség idején. Ha kiderül, hogy a terhes nő vére Rh-negatív, meg kell vizsgálni az apa vértípusát is. Hogyha a két fél között Rh-összeférhetetlenség áll fenn, akkor a nőnek havonta agglutinint kell adagolni a vérébe, a terhesség negyedik hónapjától kezdve.

Terhesség ideje alatt az anya és a gyermek vére szoros kapcsolatban van egymással. Az anya Rh- vére reakcióba lép a gyermek Rh+ vérével és agglutinint termel. Az agglutinin áthatol a méhlepényen, és megtámadja a magzat vörösvértestjeit, kisebb vagy nagyobb komplikációkat okozva, a mennyiségétől függően.

Tehát, ezek a problémák akkor jelentkeznek, ha a terhes nő, a jövendőbeli anya vére Rh negatív, az apáé pedig Rh pozitív. A gyermek legtöbb esetben az apa Rh pozitív vérét örökli, tehát az utódok Rh pozitívak lesznek (kevés kivétellel), ezért a gyermek vére összeférhetetlen az anyáéval.

Ez az összeférhetetlenség a magzat méhen belüli halálát okozhatja, ödémát, amely vetéléshez vezet, koraszülést, vagy az újszülöttnél vérszegénységet és azonnali sárgaságot, másnéven újszülöttek hemolitikus sárgaságát okozhatja.

Mindezek a rendellenességek ugyanannak a betegségnek a tünetei: hemolitikus betegség, a gyermek és az anya Rh-összeférhetetlensége következtében.

Érdemes megjegyezni, hogy legtöbb esetben az anya vére nem termel agglutinint, csak nagyon keveset, első terhességnél talán egyáltalán, de másodiknál vagy hamadiknál már elég nagy mennyiségben lesz jelen.

Első szülés vagy vetélés után az Rh negatív nő el kell végezzen egy Indirekt antiglobulin (Coombs) tesztet, és a vörösvértest-ellenes antitestek mennyiségétől függően a szülészorvos immunglobulint adagol majd neki.

Abban az esetben, ha a szülészorvos komplikációktól tart az antitestek nagy mennyisége miatt, elindíthatja a szülést a nyolcadik hónapban, tudniillik az agglutinin csak a terhesség utolsó heteiben támadja meg a magzat vörösvértestjeit.

Gyakran kell orvoshoz menni, és el kell végezni minden szükséges vizsgálatot, hogy megelőzzük az esetleges problémákat!

http://www.utilecopii.ro/articole/sarcina/sarcina-si-factorul-rh/4510

Recent Posts

Start typing and press Enter to search