Miért fontos a csontjaink egészsége, és mit tehetünk érte?
Vajon hányszor jutnak eszünkbe a csontjaink a mindennapokban? Valószínűleg nem túl gyakran. Pedig a csontok legalább olyan fontosak, mint a külső megjelenésünk vagy a belső szerveink egészsége.
Nemcsak szilárd vázat adnak a testünknek, hanem nélkülük a legegyszerűbb, magától értetődőnek tűnő dolgokat sem tudnánk megvalósítani. Ha bármelyik csontunkat sérülés éri, akkor az hatalmas fájdalommal jár, és automatikusan magával hozza a mozgásterünk beszűkülését is. Mindezek után abszolút érthető, hogy az épségük miért képvisel hatalmas értéket minden ember számára.
Az pedig, hogy mennyire könnyen tudjuk ezt megőrizni, illetve mennyire könnyen törnek vagy repednek a csontjaink, annak a függvénye, hogy milyen állapotban vannak. Azért, hogy jó formában legyenek, mi is sokat tehetünk, például étrend-kiegészítők alkalmazásával. Nézzük is meg, hogy a K2-vitamin mire jó, és a kalcium miért hasznos, ha csontjaink egészségéről van szó!
Tápanyagokban gazdag étrend követése
A csontok erősségének megőrzésében a legfontosabb szerepet a kalcium és a D-vitamin játssza. A kalcium a csontok alapvető építőeleme, míg a D-vitamin segíti a kalcium felszívódását.
Jó kalciumforrások például a tejtermékek, mint a joghurt és a sajt, a zöld leveles zöldségek, a mandula és a szardínia. A D-vitaminhoz napfényből, illetve étrend-kiegészítőkből juthatsz hozzá.
K2-vitamin: a csontok titkos szövetségese
Talán kevésbé ismert, de a K2-vitamin szintén kulcsfontosságú a csontok egészségéhez. Segíti a kalcium megfelelő helyre juttatását a csontokban, tehát részt vesz a normál csontozat fenntartásában.Természetes forrásai közé tartoznak az érlelt sajtok, a marhamáj és az erjesztett ételek, például a savanyú káposzta.
Rendszeres testmozgás
Csontjaink a mozgás hatására erősödnek! Az olyan tevékenységek, mint a séta, futás, tánc vagy súlyzós edzés, serkentik a csontok ásványianyag-beépülését. Már napi 30 perc mozgás is csodákra képes!
Megfelelő testsúly fenntartása
A túlsúly extra terhet róhat az ízületekre és a csontokra, míg a túlzott soványság csökkentheti a csontok sűrűségét. Ezért fontos, hogy kiegyensúlyozott étrenddel és mozgással ideális testsúlyt tartsunk fenn.
A káros szokások kerülése
A dohányzás és a túlzott alkoholfogyasztás csökkenti a csontok sűrűségét, ezért ha ezek jelen vannak az életünkben, érdemes megfontolni a változtatást.
Miért különösen fontos az odafigyelés idősebb korban?
Ahogy öregszünk, a csontok elkerülhetetlenül vékonyodni és gyengülni fognak. Ez különösen igaz a nőkre a menopauza után, mivel a hormonális változások felgyorsíthatják a folyamatot. Azonban a férfiaknál is előfordulhat csontritkulás.
Az időskorban bekövetkező törések gyakran hosszú gyógyulási időt igényelnek, és jelentős mértékben csökkenthetik az önállóságot, sőt, még az is előfordulhat, hogy a felépülés nem lesz teljes. Hogy elkerüljük ezeket, figyeljünk oda magunkra, és lássuk el csontjainkat minden hasznos tápanyaggal, amit igényelnek!