Magyarázd meg gyermekednek, hogy mi is a pénz
"A pénz nem a fán terem”. Szoktad ezt a kifjezést használni gyermekednek, ha épp 500 forintra vagy vagy egy új cipőre lenne szüksége?
Nos, valóban nem terem a fán pénz és a te feladatod a gyermekednek megmagyarázni, hogy mi is a pénz. Példákkal és magyarázatokkal könnyen elsajátítják a gyerekek a pénzbeosztás „művészetet”. Ezek az ismeretek jól jönnek a közeljövőben és akkor is, amikor majd elhagyja az otthonát.
Ahhoz, hogy jó példát tudj mutatni, és hatékonyak legyenek a pénzbeosztásról tartott előadásaid a gyerek számára, először te magad kell, hogy megtanuld beosztani a pénzt.
Pénzkezelési tippek szülőknek
Mindenekelőtt két fontos kérdést kell feltenned magadnak:
• Mi a legfontosabb számomra azon dolgok közül, amiket pénzzel meg lehet vásárolni?
• Milyen pénzügyi célokat szeretnék elérni ebben az évben, öt év múlva vagy később?
A válaszokat vesd papírra és osztályozd fontossági sorrend szerint. Miután eldöntötted a sorrendet, beszéld meg a gyerekekkel.
Melyik életkorban lehet elkezdeni a pénzről való beszélgetést?
A pénzről és annak beosztásáról már 3 éves kortól elkezdhetsz beszélni a gyermekednek. A legjobb akkor elkezdeni, amikor a pénz felől kezd érdeklődni. A legközelebb, amikor a gyerekeid arra kérnek, hogy édességet vagy játékot vásárolj nekik, elkezdheted a leckéket.
Egyszerű szavakkal és következetesen beszélj, hogy egyértelmű és világos legyen a gyereknek. Mihelyt megértette a pénz fogalmát, beszélhetsz annak a szerepéről és a felelősség fontosságáról is.
A pénzről – gyerekekkel vásárlás közben
Vezesd be őt a vásárlás folyamatába úgy, hogy adsz neki egy cukorkára valót és megkéred, hogy ő vegye meg magának. Az üzletet elhagyva, magyarázd meg neki – az életkorához igazodva -, hogy valójában a pénz „vásárolta” meg a hőn áhított édességet. Mutasd meg, hogy a pénz az egész családnak képes „bevásárolni”. Egy élelmiszerboltban válassz két hasonló, de különböző márkájú terméket (egy márkásat és egy olcsóbbat) és kérd meg, ő válassza ki, hogy melyiket vegyétek meg. Ha az olcsóbbat válassza, akkor ajánld fel, hogy a megmaradt különbségre vegyen magának valamit. Ha a drágábbat választja, akkor magyarázd meg neki, hogy így kevesebb pénz marad.
Ne feledd: minél előbb elkezded tanítani gyermekedet a pénzbeosztás szükségességéről, annál hamarabb fogod tapasztalni az előnyeit.
”