Az édesapához való kötődés

 In Lélek és pszichológia

boldog család kötődés

Az édesapához való kötődés

A modern apukák sokkal több időt töltenek az újszülöttekkel, mint amennyit régen a férfiak szoktak. Bár az apák legtöbbször szeretnek a gyermekük mellett maradni, a kötődés a kisgyerek és az apa között rendszerint kicsit később alakul ki, mivel ilyenkor hiányzik a szoptatáskor létrejövő kapcsolat, ami megvan a legtöbb csecsemő és az édesanyja között.

Az apáknak azonban tudnia kell, hogy a gyerekhez való kötődés nem jelenti azt, hogy egyfajta pótmamának kellene lenniük. A legtöbb apuka külön feladatokat vállal az újszülött mellett, a kölcsönös segítség és támogatás pedig mindkét szülő számára előnyt jelent.

A következő feladatokból mindként szülő egyszerre kiveheti a részét:

? a terhesség alatt és szülés pillanatában fellépő feladatok, tevékenységek ellátásában

? az újszülött etetésében, pelenkázásában és gondozásában (abban az esetben, ha az anya valamilyen oknál fogva nem tudja szoptatni gyermekét és az apuka az, aki éjjelente felkel, és megeteti, tisztába teszi a kicsit, különösen erős kötődés alakulhat ki a csecsemő és édesapja között)

? a felolvasásban, éneklésben, közös játékban

? a gyerek esti fürdetésében, közös fürdés esetén

? a csecsemő mozdulatainak megfigyelésében, utánzásában és megörökítésében

? a csecsemő gügyögésének, “beszédének”, az első “szavainak” utánzásában, tanításában

? a házimunka végzése közben a csecsemő hordozókendőben való ringatásában stb.

 

Külső segítség

Természetesen, az érzelmi kapocs kialakítása sokkal egyszerűbb, ha a hozzád közel állók is besegítenek és megerősítenek titeket abban a hitben, hogy nagyszerű szülők vagytok. Az orvosok ezért is javasolják azt, hogy a kórházban az újszülött az édesanyja mellett maradjon. Mivel egy újszülött gondozása és a vele járó összes feladat először minden szülőt megrémít, érdemes elfogadni a kórházi személyzet és a védőnő által nyújtott lelki támogatást, hiszen ezáltal megerősödik az önbizalmad és lassan rájössz arra, hogy képes vagy a szülői szerepkör betöltésére. Bár a koraszülött vagy beteg csecsemőket legtöbbször külön kell választani az édesanyjuktól, a kórházi személyzet által nyújtott segítség gyakran így is megkönnyíti a szülő és a csecsemő közötti kölcsönös ragaszkodást.

Az első napokban az újszülött gondozása szinte minden idődet lefoglalja és minden energiádat felemészti, főként akkor, ha szoptatsz is. A kapcsolatteremtés sokkal könnyebb, ha az édesanyát nem terhelik egyéb gondok is, mint például a házimunka, a főzés vagy a mosás. Ilyenkor jól jön egy kis extra segítség az édesapa részéről, és persze, mindezek mellett egy kis érzelmi-lelki támogatás is.

Ezekben a napokban, sőt, a születést követő első hetekben is, teljesen természetes, ha a barátaid, családod segítségét kéred. Mivel azonban ezalatt az átmeneti időszak alatt mások társasága gyakran megterhelő, zavaró vagy idegesítő lehet, jobb, ha megkéred a hozzátartozókat, hogy csak annyit tegyenek meg, hogy ételt hoznak, sétálni viszik a kutyát, vagy a házon kívül vigyáznak a többi gyerekre.

 

Mi nehezítheti meg a kötődés kialakulását?

A ragaszkodás szülő és gyermeke között gyakran, különböző külső tényezők hatására, csak később alakul ki. A leendő szülőknek gyakran határozott elképzelése van arról, hogy milyen lesz majd az új családtag. Aztán a szülés vagy örökbefogadás után, amikor először “találkoznak” a gyerekkel, gyakran rá kell ébredniük arra, hogy a valóság nem egyezik meg azzal, amit ok előre elterveztek. Mivel az arckifejezés a legelső “jel”, amellyel a csecsemő valamit közölni próbál a szüleivel, a mimikának nagyon fontos szerepe van a kölcsönös ragaszkodás és kötődés kialakulásában.

A hormonok is nagy mértékben befolyásolják a kötodés létrejöttét. Bár a szülés után együtt töltött első pár óra rendkívül fontos az anya és csecsemő között kiépülő kötődés szempontjából, a kismamák szervezetében ilyenkor különböző hormonok szabadulnak fel. A szülés utáni depresszió, vagy a szülés utáni hormonhullám gyakran megnehezíti a kötődés létrejöttét. Egy nehéz, fájdalmas szülés után az édesanya gyakran annyira kimerült vagy elkínzott, hogy az befolyással lehet a csecsemo iránti érzéseire is.

Ha a csecsemőt fokozott orvosi megfigyelés alatt tartják, akkor a kismamák sokszor oda sem férnek az újszülött mellé. Nagyon fontos azonban, hogy ilyenkor is a gyerekünk mellett legyenek. A kórházi személyzet segítségével, az elkülönítőben is megérintheted, megetetheted az újszülöttet, és az orvosok is biztosan arra biztatnak majd, hogy minél többet nézegesd, simogasd a kicsit, beszélj hozzá. A csecsemő hamarosan képes lesz felismerni a hangodat és az érintéseidet, és válaszolni is fog ezekre.

A nővérek és ápolónők, valamit később a védőnő segítségével megtanulhatod, hogyan fürdesd, etesd a csecsemőt. Ha az újszülöttet előre lefejt anyatejjel táplálják, a személyzet segíthet neked abban, hogy még a kórházban átszoktasd a kicsit a szoptatásra. Egyes intézményekben te magad is kérheted a kórházban töltött idő meghosszabbítását, és ezáltal mindkettőtök számára megkönnyítheted a szülés utáni időszakot.

 

Ha gondok adódnak…

Ha úgy érzed, hogy képtelen vagy kötődni a kisfiadhoz/kislányodhoz, hozd szóba a témát a gyerekorvosnál vagy a védőnőnél az első orvosi ellenőrzés alkalmával. Lehet, hogy a kötődés hiánya a szülés utáni depresszió jele, vagy a csecsemő váratlan, súlyos megbetegedésének következménye, de az is lehet, hogy csak az új jövevénnyel járó fáradság és leterheltség miatt  érzel így. Bármelyikről legyen is szó, minél előbb fény derül a probléma okára, annál jobb. Az egészségügyi dolgozók számára az ilyen problémák mindennaposnak számítanak, ezért számíthatsz a segítségükre.

Gyakran az is segít, ha más újdonsült szülőkkel is megoszthatod az érzéseidet. Kérdezd meg az orvostól, nővérektől, védőnőtől, hogy szerveznek-e összejöveteleket, képzéseket újdonsült szülők számára.

 

A kötődés egy összetett élmény, melyet mindenki személyesen él meg, és amely idővel alakul ki két ember között. Nincs olyan kényszer, amely létrehozhatná vagy siettethetné az érzelmi kötelékek kialakulását. A kisgyermek, ha minden szükségletét ellátják, kezdetben nem szenved a kötődés hiányától. Ahogy egyre jobban hozzászoktok az újszülöttről való gondoskodáshoz, és minden kezd rutinossá válni, pároddal együtt egyre magabiztosabb szülőkké váltok majd és megértitek, hogy egy kisgyerek felnevelése csodálatos feladat.

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search