Koffeinfogyasztás a szoptatás időszakában
Koffeinfogyasztás a szoptatás időszakában
Szoptatás ideje alatt bármilyen koffeintartalmú termék fogyasztása kihat a kisbabára. Ha csokoládét fogyasztasz, vagy megiszol egy csésze kávét, a koffein előbb a véráramba, innen pedig kis mértékben az anyatejbe is bekerül. Fontos odafigyelned a szoptatás alatti táplákozásra, hiszen bármilyen elfogyasztott étel vagy ital egy része valamilyen formában az anyatejben is megtalálható.
A koffein árt a babának?
A koffein csecsemőkre való hatásáról már több tanulmányt készítettek. Ezek azt bizonyítják, hogy, bár a koffein belekerül az anyatejbe, a csecsemőt csak kis mértékben érinti. Ha naponta 750 ml koffeintartalmú italt fogyasztasz (kávé, tea vagy kóla), a koffein szinte egyáltalán nincs hatással a babára. Ennél nagyobb mennyiségű koffein azonban már élénkséget és nyugtalanságot okoz a baba esetében is.
Vizelet-, illetve nyálteszteket végeztek olyan csecsemőkön, akiknek édesanyjuk kávét fogyasztott. Az eredmények sok esetben egyáltalán nem mutattak ki koffeint, vagy csak nagyon keveset. Azonban egyes anyák megfigyelései szerint, nagymértékű kávéfogyasztás esetén csecsemőik nyugtalanná váltak. Egyes szakértők szerint a koffein fokozza az anyatej termelődését, azonban ennek számos negatív hatása is lehet.
Ha te is észreveszed ezt kisbabádon, próbáld csökkenteni a koffeinfogyasztást a szoptatás időszakában, és figyeld meg, hogyan reagál a baba. Ne feledd, hogy a kóla, egyes teák és az energiaitalok is tartalmaznak kisebb-nagyobb mennyiségű koffeint!