Hogyan tanítsd meg a gyermeket a bili használatára
Egyetlen gyerek sem tudja ezt egyedül megtanulni, ezért minden szülőnek el kell döntenie, hogy mikortól kezdjen a gyerek bilit használni. Minden gyereknek szüksége van segítségre és a legjobb segítséget pedig a szülő nyújthatja. Egy olyan gyerek, aki megbarátkozott a fürdőszobában lévő tárgyakkal és azzal, ami a ott történik, fogékonyabban tanulja meg a bili használatát, mint az, aki nem mozog otthonosan a fürdőszobában.
• Vidd a gyereket a fürdőszobába akkor, amikor te is mész. Ez egy hasznos fogás, a legjobb, ha az apuka vagy a fiútestvérek tanítják a fiúgyerekeket, az anyukák és a lánytesvérek pedig a lányoknak mutatnak példát.
• Tanítsd meg a gyereked, hogy ismerje fel a „nedves”, „bepisilt”, „majdnem bepisilt” érzéseket. Bátorítsd arra, hogy beszéljen ezekről – különösen a „majdnem…” érzésekről – anélkül, hogy sürgetnéd a bili használatát.
• Ha észreveszed, hogy a gyerek, játék vagy járás közben hirtelen megáll, kérdezd meg tőle, hogy mit érez. Használj rövid mondatokat, például „mit csinálsz?” „bepisiltél?”, „mit érzel?”. Azt kérni a gyerektől, hogy szóljon, ha a pelenka nedves, olyan módszer, amely tudatosítja a gyerekben, hogy mit csinál.
• Cserélj máshol pelenkát. Ha a pelenkáját a fürdőszobában cseréled ki, a gyerek társítani fogja a vécét ezzel a szükségletével. Éppen ezért, a két évnél nagyobb gyerekek pelenkáit már nem kellene a pelenkázóasztalon cserélni.
• Habár minden szülő más szavakat használ a különböző testrészek és szükségletek megnevezésére, a legjobb olyan szavakat használnod, amelyek a gyerek számára könnyebben érthetőek és amelyeket könnyen ismétel. A nyelvi különbségek nem szabad megakadályozzanak abban, hogy egyszerűbb szavakat használj azért, hogy a gyerek megértsen. Kerüld viszont az olyan szavak használatát, amelyek valamelyik testrész iránt undort keltenek, például „piszkos”, „koszos”, „csúnya” stb.
• Tanítsd meg a gyereked, hogy értse az „előtte” és „utána” szavak használatát, úgy, hogy többféle helyzetben használod őket. Például: „elmossuk a tányérokat vacsora után”.
• Beszélj vele arról, hogy ő már megnőtt, és a nagy gyerekek már nem használnak pelenkát. Beszélhetsz vele arról is, hogy miért jó mindig száraznak lenni és nem vesztegetni az időt a pelenkacserével.
• Hagyj a gyerek közelében egy bilit, hogy akkor használhassa, amikor szükségét érzi. Nem kell már először eredményt várni – a szobatisztaságra nevelés hosszú folyamat – első lépésként a cél csupán az, hogy megbarátkozzon a bilivel.