Gyerekkel az autóban
Az autóval való utazáskor a biztonság a legfontosabb úgy a sofőrnek, mint az utasoknak. Amikor a gyerekekkel indulunk útnak, bizonyosodjunk meg arról, hogy minden fontos dologra felkészültünk, az konfliktusok elkerülése végett.
Az alábbiakban olvashatsz itt egy listát olyan tanácsokkal, amelyek segítenek például a gyermekülés beállítani, vagy kivédeni az esetleges baleseteket.
• Viszgáljuk meg mindig az autóban a biztonsági gyermekülést. Valahányszor bekapcsoljük a biztonsági övet a gyermeknek, nézzük meg, hogy jól tartja-e és, hogy kényelmes legyen számára. Ne használjunk többet olyan üléseket, amelyek meghibásodtak vagy amelyek már átmentek egy baleseten!
• A hátsó ülés az autóban a legbiztonságosabb. Bár ezt a dolgot már mindenki tudta, most még fontosabb ezt szemelőtt tartani, ugyanis újabban majdnem minden autóba 9 légzsákot építenek be, amelyek a hátsó utasokat védik. Ne feledjük el, hogy az első ülés egy 12 éven aluli gyerek számára rendkívül veszélyes, még akkor is, ha bekötöttük a biztonsági övet vagy biztonsági székébe ültettük. Egy baleset során a légzsák rendkívül gyorsan robban ki, ez az ütés súlyos sebeket ejthet a gyermeken, akár a halálát is okozhatja.
• Válasszuk ki a gyermeknek megfelelő nagyságot, amikor ülést vásárolunk az autóba. A 10 kg-on és egy éven aluli csecsemőket, valamint az annál kisebbeket egy csecsemőszékbe kellene ültetni. Az egy évtől nagyobb, 10-20 kg között levő gyermekeket lehet egy normális méretű székbe tenni. Az ülésmagasítók és pótülések akkor kellenek, amikor a gyermek már 20-30 kg-nál súlyosabb.
• Ahogy gyermekünk növekszik és 30 akár 35 kg-os lesz, használjunk egy olyan biztonsági övet ami kényelmesen fedi a vállát és mellkasát. Ha az öv az arcára esik vagy a nyakán keresztül húzódik, akkor tegyük át a gyermeket a hátsó ülésre, ahol csak a medencéje körül kapcsolja be az övet. Ne tegyük a vállra való övet a gyermek karja alá, ugyanis ez nagyon veszélyes lehet egy baleset esetén. Illesszük az övet pontosan az ölébe, hogy az kényelmesen megkapja a helyét a hasa alján, de semmiképpen nem szabad az övet a hasa fölé helyezni.
• Rögzítsük le jól a gyermeket a székébe biztonsági öv segítségével. Ne engedjük, hogy maga rendezze el, még akkor sem, ha ezt meg tudja tenni. Ez a folyamat egyúttal arra is alkalmat ad, hogy ellenőrizzük, hogy az ülés jól rögzítve van az övvel, és nincs vele semmi gond.