Gyerekek és a függetlenség
A függetlenség érzetének fontossága gyerekeknél
Nagyon sok gyerek úgy éli meg a vakációit, mint egy nagy kalandot. Más gyerekek nagyon nyugtalanok, mert elveszítik a megszokott támaszpontokat. Ezért a szülők tanácstalanok, hogy adjanak-e a gyermeknek teret (minél hamarabb engedem el egyedül, annál jobban fog boldogulni az életben), vagy hagyják függeni azt tőlük (nem boldogul nélkülem, tehát ragaszkodik hozzám).
A gyerekek függetlenségét fokozatosan kell kialakítani, még akkor ha boldog, amikor szüleivel lehet. A gyerekek hajlamosak kihasználni függetlenségüket, amikor úgy gondoják, hogy az semmilyen hatással nincs szüleikre. A szülők biztatása és bizalma segít nekik áthidalni a gondokat, hogy majd bátran belevágjon a kalandozásba.
Ugyanakkor a szülők túlzott óvatossága nem engedi a gyereknek, hogy megismerje a világot, gátolva a csemete természetes fejlődését, hozzáállását az őt körülvevő világhoz. Igaz, a teljes függetlenség is visszaüthet. Ha a kicsi nincs még felkészülve, nagyot csalódhat.
Arany középutat kell keresni, támogatni kell a gyermek emancipálódását úgy pszichikailag, mint erkölcsileg.
Mit tehetsz szülőként a gyermek függetlenségének kialakítása érdekében?
Használd ki a közös sétákat és engedd előre a gyermeket!
Ne tiltsd meg neki, hogy kalandokba bocsátkozzon, inkább arra oktasd, hogy meg tudja fékezni magát!
Tanítsd meg a gyereket tájékozódni, mutass neki támpontokat, mint például: Ez itt az üzlet, a másik oldalon lakunk mi, vagy Ez a mi lakhelyünk.
Nagyon fontos megmutatni a gyereknek, hogy milyen úton jut haza. Jó, ha új helyeket ismer meg, de ne menjen túl messze.
Ha gyermeked fél a víztől és nem mer úszni, lassanként tanítsd meg. Tegyétek meg együtt ezeket a lépéseket, először fogd a karjaidban, maradj egyfolytában mellette, majd lassanként bátorságot vesz, és egyedül is beleveti magát a vízbe.
Ugyanígy kell megtanítani biciklizni is. Sokszor el fog esni, de semmiből nem tanul jobban, mint a folytonos próbálkozás és kudarc váltakozásából.
Az erkölcsi támogatás legyen állandó.
Mutasd ki, hogy mennyire büszke vagy rá, amikor sikerül valamit egyedül teljesítenie.
A függetlenség rábírja a gyereket, hogy gondolkodjon, és ne csak azt csinálja, amit te mondasz neki, illetve, hogy megossza új tapasztalatait. Nagyon fontos az olyan helyzetek kialakítása, amikor a gyermek kibeszélheti dolgait, rajzolhat, érvényesítheti nézetét, formát ad ötleteinek és főleg jó, ha szülei társai ezekben a dolgokban.
Hasznos tanács
Azok a gyerekek, akik soha nem szakadnak el szüleiktől, nagyon félnek mindentől, ami új. A teljesen független csemeték pedig egyfolytában korlátaikat feszegetik, ameddig bajba nem kerülnek. Mindkét eset oda juttathat, hogy a gyermek heves vérmérsékletű, lobbanékony lesz. Mint felnőtt, szülő, szabj meg egy határt mindenben.