Fogamzásgátló módszerek szülés után
Fogamzásgátló módszerek szülés után
A szülés utáni fogamzásgátó módszerek tekintetében a szakértők egyetértenek abban, hogy sok ismert megoldás nem jöhet számításba a szoptatási időszak alatt. Hogyan védekezzünk a szülés után? Melyek az előnyei és hátrányai az egyes módszereknek, illetve mikortól lehet alkalmazni őket?
Fogmzásgátló tabletta és injekció
A kombinált fogamzásgátló tabletta két hormont tartalmaz, a progeszteront és az ösztrogént, hogy megelőzzeaz ovulációt. Szoptatás alatt nem ajánlott, mert csökkenti a tej mennyiségét. Kérdezd meg orvosodat az egyszerű tablettákról vagy egyéb fogamzásgátló módszerekről! A kombinált tablettának több mint 99%-os hatékonysága van, és azonnal használni tudod, amikor elválasztottad a gyereked.
Az egyszerű tabletta (minipill) csak progeszteront tartalmaz, tehát a szoptatás ideje alatt is lehet használni, mert nem befolyásolja a tejtermelést. Ez a tabletta segít sűrűbbé tenni a méhben levő váladékot, mely a sperma előtt egy gátat hoz létre és 99%-os hatékonysággal működik. A kombinált tablettával ellentétben, ezt minden nap azonos időpontban kell bevenni, amely nehéz lehet, ha közben egy gyerekről kell gondoskodni.
A háromhavonta adott hormontartlamú injekció szintén csak progeszteront tartalmaz. Bár egy kis mennyiségű hormon a baba szervezetébe is bekerül a szoptatással, a szakértők azonban úgy vélik, hogy ez nem jelent kockázatot. Az injekciók alapja, hogy a progeszteron fokozatosan szabadul fel az izmokban. Az utóbbi években sokat nőtt a népszerűségük, mert 99%-os biztonságot nyújtanak és könnyen használhatóak.
Ha a fogamzásgátló megszakítása után hamar teherbe esel, azt jelenti, hogy ez nem a megfelelő módszer számodra, mert általában több hónapot vesz igénybe, míg újra termékeny lehetsz. Az injekciók nem minden rendelőben kaphatóak, viszont az orvosok segíthetnek az ilyen helyek megtalálásában.
Óvszerek, pesszárium
A legegyszerűbb fogamzásgátló módszerek közvetlenül a szülés után azok, melyek 98%-ban biztonságosak abban az esetben, ha jól alkalmazzák, ilyenek a női és férfi óvszerek. A kényelmetlenség, amit a nők érezhetnek a szülés utáni szexuális együttlétek közben, könnyen enyhíthetőek különböző síkosítók segítségével, de győződj meg arról, hogy ezek vízben oldódnak, hogy ne legyenek károsak az óvszerre nézve. A női óvszereket a hüvely belsejébe helyezik és a szeméremajak külső részére rögzítik. Ezek használata kényelmetlen lehet, főleg ha varrás történt szülés után.
Ha már használtál pesszáriumot (diafragma, méhszéjsapka) már a terhesség előtt is, egy orvosi vizsgálat segíthet megállapítnai, hogy az eddig használt méret és felhelyezési mód megfelel-e, mivel a méhnyak változtatja a formáját a terhesség alatt és után. Ha fogysz vagy hízol akár 3-4 kilogrammot, szintén fontos lehet egy ilyen konzultáció. Ennek a módszernek a hatékonysága 92-96%-os, ha helyesen alkalmazod.
Méhen belüli fogamzásgátló ezközök, fogamzásgátló implantátum
A méhen belüli fogamzásgátló ezközök egy csoportját spirálnak vagy huroknak (IUD) neveznek (a modern eszközök már általában T-betűhöz hasonlóak). Ezek olyan aktív hatóanyagot tartalmaznak, mint a réz, réz-ezüst és réz-arany ötvözete és 3-8 évre alkalmazhatóak, típustól függően. Ezeket az ezközöket nőgyógyász helyezi a méhbe és megakadályozzák, hogy a sperma megtermékenyítsen vagy a termékeny petesejt megerősödjön.
A méhen belüli hormonális fogamzásgátló eszköz egy kis, T-alakú műanyag tárgy amely hasonlít a spirálokhoz, azonban a felhelyezés után hormont bocsát ki a méh üregébe, fokozatosan szabadítva fel a progeszteront. Ezeket az eszközöket szülés után 6, vagy császármetszés után 8 hétre lehet alkalmazni. Hatékonyságuk 98-99%-os.
A fogamzásgátló hatású hormon-implantátum hatékonysága 99%. Ezek használata hosszabb távra alkalmas, ezért célszerű, hogy végiggondold a döntésed, mielőtt ezt alkalmazod. Az eljárás során a felkar bőre alá ültetnek helyi érzéstelenítéssel egy kis műanyag, henger alakú eszközt, amely progeszteront tartalmaz. Hasonlóképp működik, mint a minipill. Ezt el lehet távolítani, ha egyéb módszert szeretnél alkalmazni vagy ha teherbe szeretnél esni. Nem befolyásolja a szoptatást, mivel csak kis mennyiségű progeszteron jut az anyatejbe és alkalmazása csak a szülés után 6 héttel javasolt.
Fogamzásgátló tabletta |
Naptár módszer és termékenységi tesztek alkalmazása
Az ébredési hőmérséklet mérése maga után vonja termékeny napjaid azonosítását és a nemi érintkezés elkerülését ez idő alatt. Naplót kell vezess arról, hogy naponta milyen hőmérséklettel ébredsz és milyen a hüvelyváladék állaga. Ez a módszer nem hatékony, ha szabálytalan időszakokban menstruálsz vagy ha nemrég szültél, mert a szervezetnek időre van szüksége, hogy visszatérjen a normális ciklushoz.
A gyógyszertárakban termékenységi tesztek kaphatók, melyek segítségével nyomon tudod követni a menstruációs ciklusodat, tesztelve az ovulációs hormon jelenlétét a vizeletben. Ha csak akkor van szexuális kontaktusod, mikor a teszten zöld jelt mutat, akkor egy 94%-os hatékonyságnak örvendhetsz. Mindezek által meg kell várnod az első három normál ciklust ahhoz, hogy használhasd a készüléket.
Egyéb fogmazásgátló módszerek
? Sterilizálás, mint fogamzásgátlás
Ha te és a partnered biztosak vagytok benne, hogy nem akartok több gyereket, választhatjátok a sterilizálás módszerét (férfiak esetében az ondóvezeték elkötése). Az orvosod biztos akar lenni benne, hogy valóban használni akarod ezt a módszert, mely pár hónappal a szülés után lesz alkalmazva. Általában 6 hónapos várakozásra van szükség, ami idő alatt többször is meg kell erősíteni a kérelmet.
? Sürgősségi fogamzásgátlás, esemény utáni tabletta
A legtöbb családtervezési központ és orvosi rendelő rendelkezésedre fog bocsátani egy ún. esemény utáni tablettát a nemkívánatos terhesség megelőzése érdekében olyan esetekben, mint például amikor az óvszer elszakad. A tablettát a védekezés nélküli szexuális együttlét után 72 órán belül kell bevenni. Egy másik sürgősségi módszer az együttlét utáni öt napon belül egy méhen belüli eszköz felhelyezése.