Figyelemhiányos hiperaktivitás zavar (ADHD) tünetei
Az ADHD (Attention Deficit and/or Hyperactivity Disorder) betegség időben történő felismerése kulcsfontosságú. A betegség kialakulhat örökletesen, vagy magzatkorban és szülés közben is. A fiúknál háromszor gyakoribb, mint a lányoknál.
Az ADHD-nak az a fajtája közismert, amely túlmozgásos, izgő-mozgó viselkedéssel jár, a másik típus, amikor a gyermek csendes, álmodozónak tűnik (és a külvilág ingerei vonják el a figyelmét az óvodás vagy iskolai anyagról), már sokkal kevésbé ismert. A szakemberek szerint, amennyiben a gyermek 6 éves koráig diagnosztizálják a betegséget, jelentős eredmények érhetők el a gyermek beilleszkedését, életminőségét illetően.
Bár az alábbi tünetegyüttest hiperaktivitásként emlegetik, azt le kell szögezni, hogy nem minden hiperaktív gyerek figyelemzavaros, és nem minden figyelemzavaros gyermek hiperaktív.
Figyelemhiányos hiperaktivitás zavar (ADHD) tünetei:
- akkor is izeg-mozog, amikor az nem indokolt, társaihoz képest jobban “fel van pörögve”
- mászókának használ olyan dolgokat, amiket nem kellene (pl. polc, szekrény stb.)
- csekély a veszélyérzete, azért gyakrabban érik balesetek
- magas a fájdalomküszöbe
- ha ülnek, akkor is mozgatják kezüket, lábukat
- éjszakai is nyugtalan
- nem tud végigülni egy 45 perces tanórát (később megtanul megülni, de akkor is mozog vm-je, például rázza a lábát, vagy dobol az ujjaival)
- gondjuk van a koncentrációval, az odafigyeléssel, könnyen elterelhető a figyelme (de ha kizárólag vele foglakozik egy felnőtt, akkor tovább képes figyelni)
- szétszórt
- nem fejezi be az elkezdett feladatot, tevékenységet, problémáik vannak a szervezéssel
- türelmetlen, nem bírja kivárni a sorát, (órán pl. nem bírja kivárni, hogy felszólítsák – közbekiabál, félbeszakít másokat; ha nem adnak neki oda valamit, elveszi, ellopja stb.)
- ha vk. nem az elképzelései szerint cselekszik, agresszíven reagál
- állandó figyelmet szeretne, ha nem figyelünk, bármit megtesz, hogy felhívja magára a figyelmet (rosszalkodás, bohóckodás stb.)
- gondolkodás nélkül cselekszik és beszél
- zavaróan sokat beszél
- jelentkezhet koordinációs zavar, finom motorikus probléma (pl. olvashatatlan írás, cipőfűző megkötéssel kapcsolatban nehézségek)
- nehezen követi a szabályokat, instrukciókat, gyakrabban tanúsít ellenállást, sőt, van, mikor pont az ellenkezőjét teszi a kért dolgoknak
- tapasztalható túlzott függés személytől vagy túlzott függetlenség is (előbbi például megnyilvánulhat az óvodába való nehezebb beszoktatásban, vagy utóbbi abban, hogy piciként elkóborol)
- zsarnokoskodó magatartás: előfordulhat, hogy az idősebb gyerekeket bosszantja, ingerli, a nála kisebbeket irányítani próbálja
- emocionális tünetek: hangulatváltozások, szélsőséges reakciók (hiszti stb.), depresszió
Kisbaba, csecsemő korban a figyelemhiányos hiperaktivitás zavar (ADHD) tünetei:
- sokszor erőteljesen, csillapíthatatlanul sír
- nehéz mellette napi rutint kialakítani
- szokatlanul hamar jár, kihagyja a mászást
Nagyon fontos, hogy az ADHD-t minél hamarabb felismerjük, és szakemberhez forduljunk vele a tényleges diagnózis érdekében. S ha netán beigazolódik az ADHD, akkor mindenképp szakszerű segítségben részesüljön a gyermek: gyakran elegendő viselkedésterápia, súlyosabb esetekben viszont gyógyszeres kezelés szükséges.
További hasznos cikk: 5 fejlesztési módszer – ADHD