Életrajzírója szerint a mai gyerekek nem tudnak Dickenst olvasni

 In Szabadidő, kultúra és szórakozás

A kétszáz éve született író által ábrázolt társadalmi egyenlőtlenségek még ma is “megdöbbentően helytállóak” – hangsúlyozta Tomalin, aki szerint azonban a mai gyerekek nem tudják befogadni műveit, mert “borzalmas tévéprogramokon nevelődnek”.

Nagy kár, hogy a gyerekeket nem tanítják meg a kitartó figyelemre, mivel egy Dickens-regényt muszáj folyamatosan olvasni – idézte a BBC hírportálja (bbc.co.uk) Tomalint, aki az író születésének kétszázadik évfordulója alkalmából hívta fel a figyelmet a problémára.

Életrajzírója szerint Dickens “Shakespeare után a legkiválóbb karakterteremtő volt az angol irodalomban”. Az 1830-as évektől szórakoztatta az embereket műveivel, a regényeiben szereplő hősök neveit az egész világ megismerte. Stílusa miatt írásait egyszerű színpadra alkalmazni, és még azok is kitűnően ismerik munkáit a filmekből, a televízióból vagy musicalekből, akik soha egy sort sem olvastak tőle.

“Csak körül kell nézni társadalmunkban” – jegyezte meg Tomalin – “minden, amiről az 1840-es években írt, ma is aktuális: a gazdagok és szegények között tátongó szakadék, a pénzügyi korrupció, a korrupt parlamenti képviselők, vagy hogy az Etonban végzett elit vezeti az országot”.

Tomalin életrajzi műve, a Charles Dickens: A Life széles körben kivívta az irodalmi kritikusok elismerését, és bekerült a tavalyi Costa Book Awards döntős kötetei közé az életrajzi kategóriában.
Az írónő korábban Samuel Pepys, Jane Austen és Thomas Hardy életrajzával vált ismertté.

 


MTI – 2012. február 7.

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search