Életkor és termékenység
Életkor és termékenység
Sok nő tervezi későbbre a családalapítást. A Nemzetközi Statisztika számadatai szerint már 1980-ban azon nők aránya, akik 30 évesen vagy idősebb korban szülnek, növekedett, miközben azon nők száma, akik 30 év alatt szülnek, csökkent.
Sok tényező létezik manapság a fiatal párok esetében, akik a gyermekvállalást egy kevésbé fontos vagy nehezebben megvalósítható dologgá csökkentik: felsőoktatásba való bejutás, karrier építése, illetve a pénzügyi nyomások és a munkapiacon való maradás.
Sok személy nem találja meg a megfelelő partnert, akitől gyereket szeretne, csak idősebb korban, vagy egyszerűen nincsenek felkészülve, hogy fiatalon szülők legyenek.
A hatékony fogamzásgátló módszerek elérhetősége is fontos szerepet játszott ebben az irányban. Ez hatással van nemcsak azon párokra, akik idősebb korban döntenek a családalapításról, hanem azokra is, akik kisebb családot szeretnének.
Egy gyermek vállalása, amíg karriered nem stabil vagy a tartozások nincsenek kifizetve, problémát jelenthet.
A termékenység sokkal gyorsabban csökken az életkor miatt nőknél, mint férfiak esetében. A nők 20-24 éves korban a legtermékenyebbek. Amint idősödnek, a teherbeesés esélye jelentősen csökken, míg a meddőség kockázata növekszik. A férfiak több ideig termékenyek maradhatnak, de a férfi termékenység is visszaesik a korral, bár kevésbé drámai módon.
Mennyit időt igényel a fogamzás?
35 éves korban csak fele annyira vagy termékeny, mint 25 évesen, 40 évesen pedig fele annyira, mint 35 évesen. Ezt azt jelenti, hogy több időt igényelhet a fogamzás abban az esetben, ha már elérted a 30 vagy 40 éves kort, illetve lehetséges, hogy termékenységi problémákkal kell szembenézned.
A legtöbb párnál (több mint 90%-uknál) két év alatt megfogan a gyerek abban az esetben, ha nem alkalmaznak fogamzásgátló módszereket, és rendszeres szexuális életet élnek. A szexuális együttlétek két- vagy háromnaponta ciklus ideje alatt optimalizálja a fogamzási esélyeket.
Ha 35 éves elmúltál és még egy évig kitartóan próbálkozol, lehetséges, hogy állapotos maradsz. Azonban tudnod kell, hogy a következő években már rohamosan csökkenek a fogamzási esélyek. A 35 éves nők 6%-a, illetve a 38 éves nők 23%-a nem termékenyül meg három év alatt, rendszeres időközönkénti, védekezés nélküli szexuális aktus következtében sem.
Ha a terhességi teszt nem mutat pozitív eredményt egy hosszú próbálkozási időszak után sem, érdemes segítséget kérni. Orvosod különböző típusú vizsgálatok után meddőségi kezelést javasolhat ebben az edetben.
Miért csökken ennyire gyorsan a termékenység?
Amint a nők idősebbek lesznek, egész sor tényező jelentkezik, mely megnehezíti a fogamzást. Ráadásul a kor előrehaladtával általános állapotuk is ingadozik. A már létező betegségek súlyosodhatnak, vagy új betegségek alakulhatnak ki, melyek befolyásolhatják a termékenységet.
Azon termékenységi tényezők, melyek változnak a kor előrehaladtával a következők:
tüszők száma: amint idősebbek leszünk, kevesebb életképes peténk marad. Korai menopauza esetén sokkal korábban kimerül, mint általában.
menstruációs ciklus: amint a nők közelednek a menopauzához, a menstruációs ciklusok rendszertelenebbek és rövidebbek lehetnek.
méh nyálkahártya: az endometrium (méhnyálkahártya) vékonyabb és kevésbé “vendégszerető” lehet egy megtermékenyített petesejt számára a kor előrehaladtával.
hüvelyi váladékok: a hüvelyi váladék kevésbé folyékonnyá válik és nem segíti az ondósejtek áramlását.
betegségek, melyek befolyásolják a szaporodási szerveket: bizonyos betegségek károsíthatják a szaporodási szerveket az idő múlásával, vagy súlyosbodhatnak azokon, ha nincsenek megfelelően kezelve. Ilyenek például az endometriózis (amikor a méh belsejét képző szövet beágyazódik a méhen kívül) és a chlamydia (nemi úton terjedő betegség).
krónikus betegségek: egyes betegségek negatív hatást gyakorolhatnak a termékenységre.
súlyproblémák: ha túlsúlyos vagy elhízott vagy, ez nehezítheti a teherbeesést.