Babalábak: az első lépésektől a lúdtalpig
Feltételezhető, hogy egy személy egész élete során kb. 3000 km-et gyalogol. Összességében ez kb. 10.000 lépést jelent naponta, olyan körülmények között, hogy a gyermekek 90%-ának problémás lába van.
Hogy fejlődik a gyermekek lába?
Születéskor a gyermeknek csak 22-26 lábcsontja van, a többi lassan fejlődik gyermekévei alatt. A csontrendszernek ez a fejlődése kb. 16-18 éves korára fejeződik be.
Az első évek minden gyermek életében rendkívül fontosak, mert a baba lába puha porcokból tevődik össze, amelyek fejlődési rendellenességeknek vannak kitéve. A csecsemők és kisgyerekek lába több húst és porcot tartalmaz, mint csontokat, ezért törékenyebbek is.
Hogyan védd a baba kis lábait?
Fontos, hogy baba ruhái, zoknijai, cipőcskéi lezserek legyenek, nem szorítva őket sehol, különösen nem a kis talpukat és a lábujjaikat.
Legyen gondod arra, hogy lába normálisan fejlődjön, mivel előfordul, hogy kis hólyagok jelennek meg, amelyek nem könnyen észrevehetők, illetve gombás fertőzéssel is találkozhatunk. Hogy egy csecsemőnek gombás fertőzés alakul ki a lábán, erre kétszer akkora az esély, mint egy felnőttnél.
A gyermek járása és első cipői
Az a baba, aki épp elkezdett járni tanulni, kb. 176 lépést tesz meg percenként. A szakemberek azt tartják, a mezítláb való járás engedélyezése a kisbaba számára nagyban segíti a láb csontrendszerének fejlődését.
A kis cipőcskéi természetes anyagból kell készüljenek, legyenek könnyűek, rugalmas talpakkal.
Ellenőrizd a gyermekcipő nagyságát 6-8 hetente, mivel a gyermek lábai évente átlagban 2 mérettel lesznek nagyobbak. Ugyanakkor egy érdekes eset az is, hogy a kicsik lábai általában nyáron és tavasszal indulnak inkább növekedésnek.
Előforduló problémák
Ha feltételezel valami elváltozást a gyermek lábán, vidd orvoshoz! Íme, a leggyakoribb problémák, amelyekkel minden anya sűrűn találkozik:
A lúdtalp. Minden csecsemő lúdtalppal születik, és a helyes formája, tartása, csak járás közben fog kialakulni. A talp ívelése csak kb. 2 éves korban alakul ki. Ha ez 3 éves koráig nem észrevehető, konzultálj egy orvossal, hogy gyógycipőt írjon fel neki, amely visszaszorítja a lúdtalpat.
Befelé vagy kiforduló lábujjak. Egyes kisgyermekek befele forduló lábujjakkal járnak, de ezeket többnyire kinövik, és helyes lábtartást sikerül felvenniük.
A gomba. Ez egy penészgombás fertőzés, amely bőrpírral és viszketéssel jár. Nem jellemző a kisgyerekekre, ez inkább akkor fordul elő, ha úszni járnak. Elkerülheted a gomba kialakulását, ha minden nap kitörlöd egy szalvétával kis lábujjai között, fürdés után. Ha mégis kialakulna a gombás fertőzés, a kezelés könnyű, csak egy speciális krém vagy púder kell hozzá.
Hólyagok. A hólyagokat a legtöbbször az alágyűrődött zoknik vagy a szűk cipők alakítják ki. Ha a babának hólyagocskák jelennek meg a lábán, hagyd minél többet szabadon azt, hogy mihamarabb leszáradjanak, valamint ellenőrizd a cipő nagyságát és a zoknik rugalmasságát.
Benőtt körmök. A piros lábujjak vagy a körmök melletti bőr bedagadása utalhat a benőtt körmökre. Vigyázz, hogy mindig egyenesen vágd le a gyermek körmeit, és soha ne meggörbítve a végeit, formát adva nekik.