Asztma – kezelés és megelozés

 In Betegségek - tünetek és kezelések

Az asztma kezelése

Az asztma kezelése előtt az orvos megvizsgálja a gyermeket és röntgenfelvételt készít a tüdejéről. Nagyobb gyerekeknél hasznos, ha végeznek teszteket is a tüdő működésére. Ezek mérik a levegő kiáramlását a tüdőből, a spirométer pedig méri úgy a tüdőbe beáramló levegő mennyiségét, mint a tüdőből kiáramló levegő mennyiségét.

Ha úgy veszed észre, hogy allergiás, akkor az orvos allergénteszteket fog javasolni.

Az asztmás gyermekek többségének kétfajta gyógyszerre van szükségük: egy olyanra, ami megállítja az asztmás rohamot, és egyre, ami megelőzi azt. Az asztmás rohamot megállító gyógyszert már a roham első jeleinél kell használni, míg a rohamot megelőző gyógyszert minden nap.

Több használati módja is van a gyógyszereknek, attól függően, hogy milyen a gyógyszer és hány éves a gyermek. Egyes gyógyszereket be kell lélegezni. A gőzkészülékeket általában a kicsi gyermekek kezelésére használják. A maszkot az orra és a szájra helyezik, így a gyermek belélegzi a gyógyszeres gőzt.

Az 5-6 éves gyermekek esetében már használhatnak inhalátort vagy tablettás gyógyszert. Az orvos majd eldönti, hogy melyik gyógymód a megfelelő a gyermeknek. Az orvos segíteni fog, hogy tudd, mit tegyél egy asztmás roham esetén, és elmagyarázza, hogy milyen gyógyszeres kezelést használj rendszeresen, és hogy mit kell tenned, ha a betegség súlyosbodik.

Ez a kezelés szerepelni fog a gyermek kórlapján, ami majd a későbbiekben fontos lehet.

Ha a gyermek nehezen lélegzik egy roham során, te nyugodtan kell cselekedj. Beszélj lassan, segíts a gyermeknek, hagyd, hogy a karjaid között üljön és simogasd a hátát.

A gyermek egyenesen kell üljön, hogy megkönnyítse a légzést. Gombold ki a ruhát a gyermeken, és nyisd ki az ablakot, hogy tiszta levegő jusson a szobába.

Bátorítsd a gyermeket, hogy igyon sok folyadékot. A sok folyadékfogyasztás megakadályozza a váladék lerakódását a légzőszervekben, és cseppfolyóssá teszi, megelőzve így a nehéz köhögést is.

Ha a beteg nem tud lélegezni vagy hamar elfárad, hívd a sürgősséget!

Egy erős asztmás roham jelei a következők: a bőr megkékülése, hörgés, orrnyílások kitágulása, a nyaki és bordaközti izmok összehúzódása.

 

Az aztma megelőzése

Fontos, hogy legyen otthon egy útmutató az asztma kezelésére ahhoz, hogy segítsd a gyermeket az orvos által felírt gyógyszerek szedésének betartásában. Szükség lesz rá, hogy csökkents vagy növelj egyes gyógyszeradagot, a gyermek asztmás tüneteitől függően. Egyes súlyosabb időszakokban növelned kell a gyógyszerek adagját, vagy erősebbeket kell adj a gyermeknek.

• Ha a kicsi allergiás, ne engedd allergének közelébe!
• Nem szabad cigarettázni a házban!
• A háziállatok nem jó ötlet az asztmás gyermekek részére.
• A por rohamot idézhet elő, így rendszeresen kell portalanítani a szobát és a szőnyegeket, függönyöket és a plüssállatkákat el kell távolítani a gyerekszobából.
• Abban az esetben, ha a gyermeknek a fizikai megerőltetés miatt van rohama, akkor ez megelőzhető, ha a gyakorlatok előtt fél órával beveszi a gyógyszereket.
• Fontos az asztmás gyermekek bátorítása arra, hogy ugyanúgy viselkedjenek, mint egészséges társaik.

Ha felügyelve van, akkor a betegség nem befolyásolja a gyermek mindennapi életét. Egyes gyermekeknél növekedésük során a tünetek elmúlnak, de azoknak a gyermekeknek, akik allergiásak, nagyobb az esélyük rá, hogy a betegség az egész életüket végigkíséri.

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search