Állandó jellegű hüvelyfolyás- kérdés-válasz
Állandó jellegű hüvelyfolyás- kérdés-válasz
Kérdés:
Doktor úr! Arra szeretnék választ kapni, hogy természetes dolog-e kis mennyiségű, de állandó hüvelyi váladék, ami foltot hagy a fehérneműn. Jó pár éve van hüvelyi folyásom, amely fehéres-áttetsző színű, nyákos állagú, nem bűzös és nem darabos, valamint nem viszket, ég vagy fáj – egyszerűen csak roppant kellemetlen.
A nőgyógyászom már többször küldött bakterológiai vizsgálatra, ahol vagy negatív eredmény született vagy candidát állapítottak meg, melyre helyi kezeléseket kaptam (hüvelykúp). A folyás azonban általában 1-2 hónap múlva visszatért. Nem használok semmilyen hüvelyöblögetőt, tisztasági betétet sem. Kizárólag fehér pamut fehérmenűt hordok, amit sokszor cserélek és magas hőfokon tisztítok. Válaszát előre is köszönöm.
Mackóné
Válasz:
Kedves Hölgyem! A hüvely egyik legfontosabb feladata az, hogy egészséges egyensúlyt tartson fenn a benti és a kinti világ között: vagyis, hogy be- és kiengedje a “rendes látogatókat”, de tartsa távol a kórokozókat. Ennek legfontosabb eszköze a hüvelyváladék-termelés. Az említett testnyílások közelsége a gáton számos mikroszkopikus méretű élőlény számára biztosít kedvező életfeltételt. A mikroorganizmusok nagy számú jelenléte persze nem jelent feltétlenül betegsége.
A hüvelyváladék a belső nemi szervek hámjának élettani körülmények között termelt váladékából és sejtes elemekből áll. A sejtes elemeket – az említett levált hámsejteken kívül – csak mikroszkóppal látható élőlények (hüvelyi flóra) alkotják. Élettani körülmények között a hüvelyi flóra domináns részét képezik a tejsavat termelő pálcika alakú laktobacilusok, melyek a hüvelyhámban tárolt szénhidrátot tejsavvá bontják le. Ez az egyik legfontosabb tényező a normálisnak tekinthető hüvelyi savi vegyhatás, a pH: 3,8-4,2 fenntartásában. Többek között ez biztosítja az intim higiéné fenntartását és a fertőzések elleni védekezést.
Számos baktériumfaj mellett a hüvelyi flóra részét képezi a Candida albicans nevű gomba is, mely a hüvelyi fertőzések egyik leggyakoribb kórokozója. A hüvely ökológiai egyensúlya biztosítja, hogy ezek a jelenlévő mikroszkopikus élőlények ne okozzanak fertőzést. Az egyik leggyakoribb fertőzéstípust a sarjadzógombák okozzák. Ezek a gombafajok tehát a hüvelyben is előfordulnak, mint az élettani flóra tagjai. Ilyenkor panaszok nincsenek, a klinikai vizsgálat során a nemi szervek alsó szakaszán gyulladásos jelek nem észlelhetők, viszont laboratóriumi vizsgálattal a gomba alacsony csíraszámban kimutatható. Fertőzés az ilyen esetekben nem alakul ki a szervezet védekező mechanizmusainak köszönhetően. A sarjadzógombák a normális bélflóra tagjai, a táplálkozással jutnak a szervezetbe.
A szeméremtestre, a gátra és a hüvelybe elsősorban a végbél felől történő szennyezéssel kerülnek. Ha egy betegség miatt legyengült immunrendszer mellé még antibiotikum kezelés is társul, akkor lefegyverezzük a szervezetet, és ez elősegíti a gombák elszaporodását a bélrendszerben és a hüvelyben, így megnő a candida-fertőzés esélye. Vannak olyan vélemények, melyek alapján feltételezhető, hogy a Candida albicans saját maga is képes legyengíteni, megbénítani az immunrendszert. Ha néhány hormon szintje a szokásosnál nagyobb, a hüvely enyhén savas közege erősen savassá válik, s ez kiváló táptalaj a sarjadzó gombának.Az életvitel sajátságai, bizonyos életkörülmények jelentősen elősegíthetik a gombás hüvelyi fertőzés kialakulását.
Ezeket összefoglalóan hajlamosító tényezőknek nevezzük: a teljesség igénye nélkül egy pár ilyent felsorolnék :
- fogamzóképes életkor,
- a havi ciklus utolsó hete,
- fogamzásgátló tabletta szedése,
- gyakori antibiotikum szedés,
- mellékvese kéreg hormon (szteroid) kezelés,
- sok finomított szénhidrát és/vagy élesztőt tartalmazó élelmiszer (kenyér, keksz, sajt, bor és sör stb.) fogyasztása,
- súlyfelesleg,
- magas cukorfogyasztás,
- idegfeszültség, állandó fáradtság,
- túl gyakori nemi élet,
- nem megfelelő váladékképződés a közösülés alatt,
- várandósság,
- műszálas, szorosan a testhez tapadó ruházat és alsónemű rendszeres viselése (ezek gátolják az intim részek szellőzését, ezáltal megfelelő környezet alakul ki a gombák szaporodásához),
- intim spray, vagy fertőtlenítő szappan használata,
- az intim részek gyakori szőrtelenítése,
- tamponhasználat,
- gyakori kádfürdő,
- hüvelyöblítés nem megfelelő szerrel, orvosi javallat nélkül,
- nyáron a melegben hosszabb ideig nedves fürdőruha viselése, cukorbetegség,
- súlyos alapbetegség: vérszegénység, immunhiányos állapot, rosszindulatú daganat stb.
A kórelőzmény fontos részét képezi a fentebb ismertetett hajlamosító tényezők felderítése. Célzott kérdések tisztázzák a nemi élet körülményeit, a fogamzásgátlás módját, és a partner betegségeit.
Dr. Steierhoffer György
Figyelem! A válaszok tájékoztató jellegűek. A CsaládiVilág.hu nem vállal semmilyen felelősséget a válaszok tartalmáért, a megfelelő szakemberrel történő személyes konzultációt nem helyettesíti.
Kérdezz Te is a szakértőktől vagy a CsaládiVilág.hu látogatóktól >>