Alapveto szabályok, ha gyerekkel utazol az autóban
Amikor a gyerekkel indulunk útnak, vigyázzunk arra, hogy semmi se hiányozzon az utazás során. Olvashatunk itt egy listát olyan tanácsokkal, amelyek segítenek például a széket beállítani, vagy kivédeni az esetleges baleseteket.
Viszgáljuk meg mindig az autóban a biztonsági gyermekülést. Valahányszor bekapcsoljük az biztonsági övet a gyermeknek, nézzük meg, hogy jól tartja-e, és kényelmes-e számára. Ne használjunk többet olyan üléseket, amelyek meghibásodtak vagy amelyek már átmentek egy baleseten!
Az autóban a hátsó ülés a legbiztonságosabb. Bár ezt a dolgot már mindenki tudta, most még fontosabb ezt szemelőtt tartani, ugyanis újabban majdnem minden autoba 9 légzsákot építenek be, amelyek a hátsó utasokat védik. Ne feledjük el, hogy az első ülés egy 12 éven aluli gyermek számára rendkívül veszélyes, még akkor is, ha bekötöttük a biztonsági övet, vagy a biztonsági gyermekülésbe ültettük. Egy baleset során a légzsák rendkívül gyorsan robban ki, ez az ütés súlyos sebeket ejthet a gyermeken, akár a halálát is okozhatja.
Válasszuk ki a gyermeknek megfelelő nagyságot, amikor gyermek autósülést vásárolunk az autóba. A 10 kg-on és egy éven aluli csecsemőket, valamint az annál kisebbeket egy csecsemőülésbe kellene ültetni. Az egy évnél nagyobb, 10-20 kg között levő gyermekeket egy normális méretű székbe lehet tenni. A nagyobbított székek akkor kellenek, amikor a gyermek 20-30 kg-nál súlyosabb.
Amikor a gyermekünk növekszik, és 30-35 kg-os lesz, használjunk egy olyan biztonsági övet ami kényelmesen fedi a vállát és mellkasát. Ha az öv az arcára esik, vagy a nyakán keresztül húzódik, akkor tegyük át a gyermeket a hatsó ülésre, ahol csak a medencéje körül kapcsolja be az övet. Ne tegyük a vállra való övet a gyermek karja alá, ugyanis ez nagyon veszélyes lehet egy baleset esetén. Illesszük az övet pontosan az ölébe, hogy az kényelmesen megkapja a helyét a hasa alján, de semmiképpen nem szabad az övet a hasa fölé helyezni.
Rögzítsük jól a gyermeket az ülésbe a biztonsági öv segítségével. Ne engedjük, hogy maga rendezze el, még akkor sem, ha ezt meg tudja tenni. Ez a folyamat egyúttal arra is alkalmat ad, hogy ellenőrizzük, ha az ülés jól rögzítve van az övvel, és nincs vele semmi gond.
Ne indítsuk be az autót, amíg nincs mindenki helyesen bekötve a biztonsági övekkel. Ha utazás közben egy gyeremek kiszabadul a székéből, vagy fel szeretne állni, keressünk egy biztonságos parkolóhelyet, álljunk ott meg, és segítsük vissza a gyeremeket a székébe. Mondjuk el az utasoknak is, hogy addig nem idnulunk, amíg mindenki be nem kapcsolta biztonsági öveit.