A szilárd táplálék bevezetése a baba étrendjébe
Hány hónapos kortól lehet elkezdeni a szilárd táplálék bevezetését?
6 hónapos kor el?tt a csecsemő emészt?rendszere még éretlen az anyatejen kívül egyéb táplálék feldolgozására. Utána azonban az anyatej nem tud mindent megadni neki, amire szüksége van, főleg a vasat.
Ha cumisüveggel van etetve a babád, jobb, ha tejport adsz neki az első hat hónapban. Ezt is csak akkor, ha az orvos nem ajánlotta, hogy más típusú tápszert adj neki.
A legjobb és legbiztonságosabb megoldás a babba számára, ha megvárod, hogy betöltse a 6 hónapos kort, mielőtt elkezded a szilárd táplálék bevezetését. Így kisebb az esélye, hogy a babád:
elkapjon valami fertőzést az új ételektől, mivel az emésztése is érettebb
rosszul reagáljon valamire (allergiás reakció lephet fel), mivel az immunrendszere erősebb.
Ha úgy érzed, hogy kisbabádnak nem elég az anyatej már 6 hónapos kora előtt, kérdezd meg a gyermekorovost, hogy milyen lehetőségek állnak a rendelkezésedre. Akármilyen éhesnek tűnik is, kizárólag anyatejet vagy tejporból készült tápszert adj neki 4 hónapos kora végéig (az első 17 hét).
Ha úgy döntesz, hogy 6 hónapos kora előtt adsz neki szilárd ételt, akkor ne adj olyant, amitől allergiás lehet. A következő ételek okoznak általában allergiás reakciót:
tehéntej és tejtermékek
bármi, amiben van glutén
citrusfélék és ezekből készült gyümölcslé
hal és kagylók
tojás.
Ha valamit nem tudsz vagy bizonytalan vagy, kérdezd meg a gyermekorvost! Ez nagyon fontos, főleg ha koraszülött a babád, mivel nála az elválasztást később kell elkezdeni.
Honnan tudod, hogy mikor áll készen kisbabád a szilárd ételek befogadására?
Babád készen állhat szilárd ételt enni, ha:
Meg tudja tartani a fejét. A gyermek képes kell legyen megtartani magát egy stabil helyzetben, függőlegesen, hogy tudjon enni szilárd ételt.
Akkor ül jól, ha meg van támasztva. Először az öledben kellene tartsad. Hozhatod akár az etetőszéket is, ha tud egyedül egyenesen ülni.
Rágó mozgásokat végez. A gyermek képes kell legyen az ételt lenyelni. Ahogy a gyermek megtanul jól nyelni, észreveszed majd, hogy kevesebbet nyáladzik. Megjelenik 1-2 foga is.
Gyarapodott súlyban. A legtöbb gyermek akkor áll készen félszilárd ételt enni, amikor megduplázta születési súlyát. Ez megtörténhet a 6-ik hónap előtt vagy körülbelül a 6-ik hónapban.
Kíváncsi tekintettel nézi, hogy mit eszel. Figyelmesen figyeli az ételed, és megpróbálja elvenni, amikor a kanalat a szájához közelíted.
Hogyan kell elkezdeni a szilárd ételek bevezetését?
Könnyebb, ha egyszerű ételekkel kezded a hozzátáplálást, mint a püré vagy jól összedarabolt ételek. Próbálj adni neki 1-2 kiskanállal a következőkből:
felaprózott zöldséget vagy zöldségpürét, mint a főtt répa, pasztinák, burgonya vagy édes burgonya
felaprózott gyümölcsöket vagy gyümölcspürét, mint a banán, főtt alma, körte vagy mangó
gyerekeknek való gabonaféléket (gluténmenteset), mint a gyerekeknek való rizs, zab, kukorica, köles – összekeverheted őket a gyermek tejével.
Adhatsz a gyermeknek ezekből a szilárd ételekből, miután szoptattad vagy cumisüvegből etetted, vagy akár a tejjel együtt is, ahogy te jónak látod. Bizonyosodj meg róla, hogy az ételek hőmérséklete megfelelő a baba számára.
Lehetséges, hogy időbe fog telni, míg megszokja a babád ezeket az új ízeket. Ne lepődj meg, ha visszautasít ételeket vagy kiköpi. Próbáld meg újra később vagy másnap. Csinálhatod puhábbra az ételt egy kis tejjel összekeverve. A hozzátáplálás és a szilárd ételek bevezetése hosszú folyamat.
Eleinte úgy tűnhet, hogy a gyermek keveset eszik. Légy türelmes és tartsd észbe, hogy időre van szüksége, hogy megtanuljon enni. Ahogy kifinomul a technikája, adj neki szilárd ételt, hogy tanulja meg a rágást és nyelést.
Ahogy gyermeked megszokja a gyümölcsöket, zöldségeket és gabonaféléket, iktass be más élelmiszereket is az étrendjébe. Utána fokozatosan növeld a napi szilárd étkezéseit. A 7. hónaptól kezdődően már napi 3 alkalommal kéne egyen szilárd ételt.
A 6-12 hónapos baba étrendje a következőket kell tartalmazza:
anyatejet vagy tejport
vastartalmú gabonaféléket – nézd meg a csomagoláson, hogy ne tartalmazzon túl sok sót és cukrot!
zöldségeket – ezek lehetnek: burgonya, paszternák, brokkoli, karfiol, édesburgonya, spenót és tök.
kis adag szárnyashúsokat, halat, joghurtot, főtt tojást, jól megfőtt lencsét és túrót. Ne adj a gyermeknek kifinomult, lágy és penészes sajtokat!
gyümölcsöket.
Tartsd észben, hogy a gyermek étvágya egyik étkezéstől a másikig változni fog. Figyeld azokat a jeleket, amikkel kifejezi, hogy jól van lakva. Ha nem nyitja ki a száját, hátat fordít az ételnek, vagy elkezd játszani az étellel, lehetséges, hogy jóllakott.