A kiszáradás tünetei gyerekeknél és csecsemőknél
Mitől szárad ki a gyerek?
A kiszáradás gyerekenél gyorsabban felléphet és sok esetben súlyosabb is, mint a felnőttek esetében. A szülőknek meg kell tanulniuk felismerni ennek a betegségnek a jeleit, hogy mihamarabb tehessen ellene. A gyermek könnyebben és több folyadékot veszít, mint egy felnőtt és, ha pedig hasmenés vagy hányás lép fel, nagyban megnő a kiszáradás kockázata. A szülőknek ismerniük kell a kiszáradás tüneteit, valamint megelőzési módját.
A kisbabák kiszáradásának leggyakoribb oka a hányás, valamint a bizonyos vírus vagy bakteriális fertőzés következtében kialakuló hasmenés. Ezek a típusú emésztőrendszeri megbetegedések, amely általában az 5 év alatti gyerekeket érintik, nagyon súlyos kiszáradást okozhatnak.
A kiszáradás tünetei gyermekeknél
A kisgyerek vagy baba kiszáradása a következő tünetekkel jár:
- keveset könnyezik sírás közben, vagy egyáltalán nem könnyezik
- karikás a szeme
- puha és mély felületek jelennek meg a baba fején (a kutacs beesik)
- ha a babának hat órán át legalább egyszer nincs vizelete
- ha a gyermek nem vizel tizenkét óra alatt legalább egyszer
- a vizelete sötét színű
- a bőre száraz
- nyűgös
- fáradt
- letargikus
- szédül.
Hogyan előzheted meg a gyermek kiszáradását?
A szülőnek pótolnia kell azt a folyadékot, amelyet a gyermek elveszít hasmenés vagy hányás közben. A különböző színtelen folyadékok és cukor nélküli teák a legjobbak kiszáradás ellen. Üdítőt jobb ilyenkor nem adni neki, mivel a magas cukortartalom csak súlyosbítja a hasmenést, és még jobban kiszárítja ahelyett, hogy hidratálná a kicsi szervezetét. Egyes esetekben a jégkocka is jó megoldás lehet, azonban arra figyelj oda, hogy ne okozzon légúti megbetegedést vagy torokfájást.
Amikor a gyermeknél a kiszáradás tünetei jelentkeznek, további pótlásra is szükség lehet elektrolitos folyadék formájában. A vízzel együtt a szervezetnek ezekre a sókra is szüksége van, hogy a különböző testfolyadékokban biztosítsa a normális só-vízháztartás egyensúlyt.