A baba ültetése

 In Csecsemők és újszülöttek

pillanatok a baba fejlődésében ülés

A baba ültetése – mikor érdemes elkezdeni?

A baba fejlődése szempontjából fontos mérföldkő, miután fejét már biztonságosan megtartja és az átfordulást is elsajátította, ekkor a legtöbb baba egy felnőtt ujjaiba kapaszkodva próbálja meg ülő helyzetbe felhúzni magát. Az ehhez szükséges izmok a születés pillanatától fokozatosan fejlődnek, és 5-6 hónapos korára erősödnek meg annyira, hogy gond nélkül lehessen megtámasztva ültetni a babát. A legtöbb baba nagyjából 10 hónaposan tud magától ülni, de természetesen ezt az időpontot számos tényező befolyásolja.

Születésétől kezdve a baba már megpróbálja megemelni a fejecskéjét, de ez egy ideig még megfelelő támasztásra szorul. Körülbelül 4 hónapos korától a nyak izmai rohamos fejlődésnek indulnak és már felemeli a fejét, ha hasra fekteted. A kicsi hamar rájön, hogy ha karjaira támaszkodik könnyen fel tud emelkedni és innen már csak pár lépés, hogy a baba kúszni-mászni kezdjen, majd egyszer csak felüljön.

5-6 hónapos kora körül sok gyereket már biztonságosan lehet ültetni, azonban jól megtámasztva és lehetőleg még nem derékszögben. 7 hónapos korában a kisbaba már két kezére támaszkodva ül, azonban ez nem éppen a leg megfelelőbb testhelyzet a számára. Ha már ügyesen kúszik vagy mászik és kapaszkodva feláll, akkor már nem sok választ el attól, hogy önállóan üljön a baba.

A sok mozgással a baba izmai hamar fejlődnek és az egyensúlyérzéke is hamar kialakul. Sok szülő és szakember vélekedik úgy, hogy meg kell várni, amíg a baba egyedül felül és csak kis segítséget kell nyújtani neki a képesség elsajátításához.

 

A szülők szerepe a gyermek mozgásfejlődésében – ül a baba

A fej és a mellkas emelgetésének gyakorlása, például egy baba felé nyújtott játék segítségével, nagyban hozzájárul az izmok fejlődéséhez, a fej megtartásához és a későbbi fejlődési mérföldkövek eléréséhez. A kúszás és mászás elengedhetetlen az ülés, és később a járás megtanulásához.

Egy csillogó vagy egy hangos játék nem csak arra jó módszer, hogy a gyermek látását és hallásának megfelelő fejlődését ellenőrizd, hanem az egyensúlyérzékét is javíthatod vele. Amikor már ügyesebben ül, körberakhatod olyan játékokkal, amelyek felkelthetik az érdeklődését, de még ne tudja elérni őket. A baba hamar megtanulja az ülő helyzetben való egyensúlyozás praktikáját, és támaszkodással, előre hajlással próbálja elérni kedvenc játékait. Maradj a közelében, hogy biztonságban érezhesse magát.

A baba számára fontos, hogy állandó ingerek érjék és ösztönözve legyen a mozgásra. Ez a legjobb módszer a gyermek mozgásfejlődése szempontjából. Ameddig nem tud magától felülni, ne ültesd túl hosszú ideig – még kitámasztva sem – hanem hagyd, hogy ő maga próbálja elsajátítani ezt a képességet. Nagyjából 10 hónapos kora körül tud majd önállóan ülni, addig pedig segítsd, hogy intenzív mozgás mellett erősödjenek az izmai.

gyerekek képességei különböző módon fejlődnek ki, egyeseknél gyorsabban, másoknál lassabban. A fej megtartása egy nagyon fontos mozzanat, és egyensúlyozó készsége kulcs a későbbi mászásához, üléséhez és járáshoz. Amennyiben gyermeked koraszülött, légy felkészülve arra is, hogy ezek a képességek lassabban fognak fejlődni nála, mint a többi vele egykorú gyermek esetében.

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search