Lombikbébi kezelés
Lombikbébi kezelés
A lombikbébi kezelés, vagy más néven in vitro megtermékenyítés során a petesejteket a nő petefészkeiből összegyűjtik és laboratóriumi körülmények között egy edényben termékenyítik meg a hímivarsejttel.
Az “in vitro” latin kifejezés, jelentése: “üvegben”. Arra az üvegtartályra utal, amelyben megtörténik a mesterséges megtermékenyítés folyamata, innen ered a “lombikbébi” kifejezés. Sokezer gyerek született szerte a világon ezzel az eljárással, mióta ezt a módszert először alkalmazták sikerrel 1978-ban.
Ki részesülhet lombikbébi kezelésben?
Az in vitro megtermékenyítés hasznos lehet abban az esetben, ha meddőség áll fenn egyik vagy mindkét félnél, például ha a nő petevezetékei el vannak záródva vagy károsodtak, illetve ha a férfi spermájával akadnak gondok.
Ugyancsak használják azokban az esetekben, amikor nem találtak megfelelő magyarázatot a sikertelen fogamzásra, különösen azoknál a pároknál, akik három évnél hosszabb ideig próbálkoztak.
Azok a párok is élhetnek a mesterséges megtermékenyítés lehetőségével egy lombik program keretén belül, akik sikertelenül próbálkoztak más módszerekkel, mint az ovuláció indukálása vagy az inszemináció (méhen belüli megtermékenyítés).
Hogyan történik az in vitro megtermékenyítés?
A lombikbébi kezelés első lépéseként az ovuláció stimulálása érdekében olyan gyógyszereket kell szedned, amelyek arra serkentik a petefészkeket, hogy több érett, megtermékenyíthető petét termeljenek. Egy normál menstruációs ciklusban csupán havonta egy petesejt termelődik.
Dönthetsz úgy, hogy nem szeded ezeket a gyógyszereket, de annak az esélye, hogy teherbe ess, sokkal nagyobb, ha több petesejted is termelődik egy ciklus során. Sokféle termékenységi gyógyszert alkalmaznak, ezért az orvosod fogja kiválasztani a számodra legmegfelelőbb kombinációt.
Egyes szakemberek azon a véleményen vannak, hogy jobb, ha a menstruációs ciklust teljes kontroll alatt tartod és a kezelést olyan gyógyszerekkel kezded el, amelyek felfüggesztik és “kikapcsolják” a menstruációs ciklust. Ezeket olyan injekciók követik, amelyek az ovulációt serkentik.
Mialatt ezeket a gyógyszereket szeded, megfigyelés alatt tartanak majd, mert ezeknek a különböző fajtáira a nők másként reagálnak és egyeseknél súlyos mellékhatások jelentkezhetnek.
A vér hormonszintjének figyelemmel kísérésével orvosod ki tudja választani azt az időpontot, amikor a peték érettté válnak. Egy ultrahangos vizsgálat megerősíti, hogy a peték készek arra, hogy kivegyék őket.
Kevéssel ezután beadnak egy érzéstelenítő nyugtatót, ami azt jelenti, hogy álmos leszel ugyan, de a tudatodnál leszel, amikor az orvos a kiveszi a petéket, egy vékony, üreges tűt használva. Az ultrahangos vizsgálat segítségével orvosod pontosan meg tudja határozni, hogy a peték hol helyezkednek el.
Egyidőben azzal, amikor begyűjtik a petéket, a partnerednek friss spermamintát kell adnia. Ha donorspermát használnak, akkor azok lefagyasztva várakoznak. Mindkét esetben a spermát alaposan megtisztítják, hogy a legjobb minőségűt hassználják fel, majd előkészítik a petesejt megtermékenyítésére. Ezután összepárosítják a petesejtet a hímivarsejttel és egy olyan tartályba teszik, amely természetes táptalajt biztosít a számukra, majd inkubátorba helyezik.
A következő két napon a tartályt leellenőrzik, hogy lássák, a petesejt megtermékenyült-e. Amelyeket leellenőriztek, újabb két napig tárolják, mielőtt újra megnéznék őket.
Minden megtermékenyült petesejt egy sejtlabdává válik, amit embriónak nevezünk. A legegészségesebb embriókat kiválasztják és beültetik az anyaméhbe.
Eddig a pillanatig te segítettél a méhednek, hogy készüljön fel az embrió befogadására, progeszteron szedésével, amely a méh falának megvastagodásában segít. Ha a méh nyálkahártyája túl vékony, ezt a módszert valószínűleg mellőzni fogják, mert a kutatások azt bizonyítják, hogy ilyen esetben az embriót nem lehet beültetni.
Általában egy vagy két embriót juttatnak a méhbe, egy vékony katéter segítségével a méhnyakon keresztül, melyhez az ultrahangos készüléket használják, hogy a beavatkozást jobban tudják irányítani.
A többes terhesség veszélyének elkerülése érdekében, egyszerre nem ültethető be több mint három embrió. A beültetett embriók száma a siker esélyeitől és a korodtól is függ. Ez pedig a termékenységi problémáddal függ össze.
A 40 év alatti nők esetében maximum két embrió ültethető be a méhbe. A 40 éves, vagy annál idősebb nők három embriót is kaphatnak, ha szeretnének, mivel kevés esélye van annak, hogy ezek megpatadjanak a méh falán.
Az orvosok azt remélik, hogy ez csökkenti az ikerterhesség esélyet, amely amesterséges megtermékenyítés esetén amúgy is magas. Ha több embrió jött létre a folyamat során, akkor azokat lefagyasztják, hogy a jövőben fel lehessen őket használni, amennyiben az első ciklus nem sikeres.
A klinika felajánlhat egy rövid pihenési időszakot, közvetlenül a kezelés után, de semmilyen bizonyíték nincs arra, hogy ha többet pihensz 20 percnél, a siker esélyei megnőnek. Egy kutatás során bebizonyították, hogy ha a nők rögtön a kezelés után felkelnek és normális életet élnek, nincs befolyással a megtermékenyítés sikerességére.
Egy sikeres ciklusban egy vagy két embrió ágyazódik be a méhbe, folytatva növekedését. Két hét múlva elvégezheted a terhességi tesztet, hogy megbizonyosodj a sikeres terhességedről.
Amikor az in vitro megtermékenyítés eredménye sikeres terhesség, akkor csinálnod kell egy ultrahang vizsgálatot, hogy meggyőződj arról, hogy az embrió a méhben van.