A stressz tünetei

 In Lélek és pszichológia

Stresszes nő
Az alábbi tünetek közül bármelyik utalhat egy valamilyen fokú stresszre, amely megoldatlanul hagyva, komoly következményekkel járhat: gyors légzés, kiszáradt száj, nedves kezek, melegérzetek, feszes izmok, emésztési zavar, hasmenés, székrekedés, fejfájások.

Természetesen mindegyik ezen tünetek közül megtapasztalható a mindennapi életben normális fizikai megerőltetés, a kinti hőmérséklet, vagy túlzott mennyiségű étel- vagy italfogyasztás eredményeként. Ezek akkor válnak a stressz tüneteivé, amikor nincs nyilvánvaló oka, amikor több jelenik meg egy időben, vagy amikor nagyobb mértékben tapasztalhatjuk meg, mint amire számítunk.

A stressznek számos viselkedésbeli tünete létezik, mint például: ingerlékenység, aggodalom, félelem, zavartság, erőhiány, alkalmazkodási képtelenség, fáradtság, kudarc, motiváció hiánya.

A stresszre való reagálási mód mindegyikünk személyisége és élettapasztalata függvényében változik. Mindegyikünk sajátos módon reagál a stresszre, tehát a tünetek és ezek intenzitása személyenként változó.

Az egyik legnyilvánvalóbb jele annak, hogy az egyén tudatában van a stressz jelenlétének, a személyiségjegyek intenzitásának megnövekedése, megerősödése. A szorongó egyének bepánikolnak, a bizonytalanok sebezhetővé, az ingerlékenyek robbanékonnyá, a gondoskodóak nagyon alapossá válnak.

A stressznek pszichológiai tünetei is vannak, érzelmi és kognitív problémák, mint a munkával szembeni elégedetlenség, a depresszió, szorongás, unalom, frusztráció, elszigeteltség, a neheztelés és sok más hasonló érzés, amely nemcsak a viselkedésben nyilvánul meg, hanem abban a módban is, ahogyan kommunikálunk.

 

A stressz okai

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search