Egészséges táplálkozás gyerekeknek
A gyerekek, különösen a kicsik, mindig olyan ételeket esznek, melyek rendelkezésre állnak otthonukban. Éppen ezért kell szigorúnak lenned, ami a megvásárolt élelmiszereket illeti, vagyis azokat az ételeket, melyeket az asztalra helyezel vagy ízelítőnek használsz. Ajánlott figyelembe venni a következő, egészséges táplákozással kapcsolatos tanácsokat:
• Használj gyümölcsöket és zöldségeket napi gyakorisággal, amikor ételt vagy harapnival készítesz, és szolgáld fel a gyereknek körülbelül 5 alkalommal naponta, amit készítettél.
• Szolgálj fel gyümölcsöt és zöldséget minden étkezéskor. Alakítsd úgy, hogy az egészséges harapnivalók mindig legyenek a gyerek szeme előtt, gyümölcsöket és zöldségeket kínálva, melyek alig várják, hogy el legyenek fogyasztva. Az egészséges finomságok csoportjába sorolható még: a csökkentett zsírtartalmú joghurt, mogyoróvaj és zeller, gabonakeksz és sajt.
• Próbáld meg úgy elkészíteni az ételt és harapnivalókat, hogy sovány húst tartalmazzanak, de más fehérjében gazdag összetevőket is, mint a hal, tojás, bab és mogyoró.
• Válassz megfelelően, ami a gyerek táplálékát illeti, fogyasszon kenyeret és gabonapelyhet, mivelhogy mindkettő tartalmaz rostokat.
• Korlátozd a zsírbevitelt, sült ételek kerülése által. Helyette főzz egészségesen, válassz inkább grillezett húst vagy párolt ételeket. Válassz csökkentett zsírtartalmú vagy zsírmentes tejtermékeket.
• Korlátozd a gyorséttermi falatok és a csökkentett tápanyagtartalmú ételek, mint a sültkrumpli vagy cukorka fogyasztását. Ennek ellenére, nem kell kategórikusan megtiltani a gyereknek, hogy a kedvenceiből fogyasszon. Magyarázd meg neki, hogy ezek olyan termékek csoportjába sorolhatóak, melyeket csak néha szabad fogyasztani. Így a gyerek nem fogja annyira hiányát érezni.
• Korlátozd a cukortartalmú italok fogyasztását, mint a szénsavas italok vagy gyümölcslé. Ösztönözd inkább, hogy vizet és csökkentett zsírtartalmú tejet fogyasszon.
A legjobb módszer annak érdekében, hogy meggyőzd a gyereket az egészséges táplálkozásról az, hogy te, ti is étkezzetek egészségesen. A gyerekek hajlamosak a felnőttek példáját követni. Biztos lehetsz benne, hogy ameddig gyümölcsöket és zöldségeket fogyasztasz, és nem rajongsz a csökkentett tápanyagbevitelű élelmiszerekért, a megfelelő üzenetet fogod átadni.
Ne teremts konfliktusokat az étellel szemben!
Könnyű egy igazi konfliktust kiváltani az étel körül. A jó szándékú szülők tárgyalnak a gyerekkel, vagy akár zsaroláshoz folyamodnak annak érdekében, hogy a gyerek egészséges ételeket fogyasszon, de ott, a szemük láttára. Létezik egy hatékonyabb stratégia is. Ellenőrizd bizonyos értelemben a gyereket, és korlátozd a házban rendelkezésre álló ételek változatosságát.
A gyerek egyedül kell eldöntse, hogy éhes vagy sem, mit választ az ételekből, melyeket az asztalra helyeztél, és mikor lakik jól. A szülők ellenőrzik az ételeket, melyeket el fog fogyasztani a gyerek.
Íme, néhány tanács:
• Szolgáld fel a fő ételeket egy fix program szerint. Nem probléma, ha esetleg a gyerek elutasítja az étkezést, mivelhogy pontosan tudod a következő étkezés időpontját.
• Ne kötelezd a gyereket, hogy mindent megegyen a tányérból. Ha ily módon cselekszel, ösztönözni fogod a gyereket, hogy ne vegye tudomásul a telítettségi érzést.
• Ne próbáld a gyereket étellel zsarolni vagy jutalmazni. Ne használd díjként a desszertet abban az esetben, ha mindent megesz.
• Ne alakítsd át az ételt olyan módszerre, mellyel szeretetedet mutatod ki. Ha ezt akarod kimutatni, nyújts neki többet az idődből, vagy mondj neki szép szavakat.