Hogyan teheted könnyebbé a terhességed?
Hogyan teheted könnyebbé a terhességed?
Nem tudsz aludni? Fáj a hátad? Zavarnak a dagadt bokáidat? Íme, 1 3 tipp ezeknek a kezelésére.
Reggeli hányinger, persze! És akkor még nem szóltunk a fogínyvérzésről, a lábikragörcsről, az ínhüvelygyulladásról. Bizonyára nem számítottál mindezekre. A hasad növekedése még számtalan – kevésbé ismert – tünettel jár. De nem kell aggódnod! Bármennyire is kellemetlenek ezek a tünetek, egy normális terhesség velejárói, és a méh tágulása, valamint hormonális elváltozások okozzák. Ez nem azt jelenti, hogy te csak várj és szenvedj! Próbáld meg a szakértők tanácsait megfogadva, enyhíteni a tüneteket.
1. Szülés előtti panaszok: reggeli hányinger
Senki nem tudja pontosan, mi az oka a terhesség kezdeti szakaszában fellépő hányingernek (ami egyébként nem csak reggel, hanem bármely napszakban felléphet). Sejthető, hogy a hormonális ingadozás váltja ki. Mindenesetre, a nők 80%-ánál ez kimarad a terhesség második fázisában.
Megoldások:
• Ne várd meg, míg nagyon éhes leszel, majszolj valamit, mielőtt felkelnél.(pl. tarts a hálószobában egy tasak sós kekszet).
• Fogyassz gyömbér alapú cukorkát vagy drazsét – több tanulmány is igazolta, hogy a gyömbér jó a gyomornak.
• Kérd ki az orvosod véleményét B6 vitamint tartalmazó táplálék-kiegészítőkről, ismert ezeknek a hányingercsillapító tulajdonsága.
2. Szülés előtti panaszok: fájdalmas mellek
Talán már akkor érezted a melleidben az elváltozást, mielőtt a terhességi teszt csíkja elszíneződött. A terhesség első jelei közé tartozik a mellek érzékenysége, ami annak tudható be, hogy megnő a mellekben a vér mennyisége, és ami szintén hormonális elváltozásokról árulkodik. A terhesség második fázisa közepére várható ennek a kimaradása.
Megoldások:
• Viselj sportos melltartót napközben és akár éjszaka is, ha erősebb a fájdalom.
• Vásárolj olyan melltartókat, amelyek követik az emlők növekedését.
• Pénzt takaríthatsz meg, ha előre betervezed, hogy szoptatni fogod a babát, és már most szoptatós melltartót viselsz.
3. Szülés előtti panaszok: kedélyváltozások
Több mint gyötrelmes a párod, anyukád, vagy bárki számára, aki a környezetedben él, és ki van téve hangulatingadozásaidnak. Hormonális változások, hányinger és fejfájás lehetnek a háttérben. Úgy tartják, hogy a terhesség első fázisa lényegében három hónapig tartó premenstruális szindróma.
Megoldások:
• Próbáld megtalálni a kiváltó okokat: például, ha ingerlékenyebb vagy fáradtság esetén, akkor aludj többet.
• Szorongsz amiatt, hogy milyen szülő leszel: beszéld meg pároddal és lehet, ha megvigasztal.
• Ne becsüld alá a tornagyakorlatokat! Még egy rövid séta is segít az endofrin (vagy más szóval boldogsághormon) kiválasztásában, és máris jobb lesz a kedved, megszűnik a stresszes állapot, amit esetleg munkád okozott.
4. Szülés előtti panaszok: gyomorégés
A várandós nők kb. 80%-a étkezés után gyomorégésről panaszkodik. A progeszteron gyengíti a rekeszizmot, és a táplálék könnyebben visszatérhet a nyelőcsőbe. Később a kitágult méh nyomást gyakorol a gyomorra, aminek szintén az a következménye, hogy a táplálék visszajut a szádba.
Megoldások:
• Próbálj kevesebbet enni, főleg este, és a vacsorát néhány órával lefekvés előtt fogyaszd el azért, hogy lehetőleg üres gyomorral aludj.
• Kerüld a sült ételeket, a fast-food termékeket. Ezeknek az élelmiszereknek az emésztése hosszabb időt vesz igénybe, és nagy az esély, hogy emésztési zavart vagy gyomorégést okoznak.
• Vásárolj savlekötő gyógyszereket. Ezek, étkezés után fogyasztva, nyugtatják a gyomrot (tégy belőle a táskádba és az autóba is, hogy mindig kéznél legyen). Ha kalciumtartalmú savlekötőt választasz, az sem elhanyagolható, hogy az a kalciumszükségletedet is részben fedezi.
5. Szülés előtti panaszok: hát- és csípőfájdalom
A pocakod, akár egy kosárlabda, napról napra elmozdítja a súlypontodat. A hátizmoknak többet kell dolgozniuk, hogy megtartsák a test egyensúlyát, és ez bizony hátfájást okoz, különösen a terhesség vége felé. A relaxin nevű hormon gyengíti a kismedencei csontokat – előkészítendő a szervezetet a szülésre – és így fájdalmat okoz a csípőízületekben.
Megoldások:
• Jót tesz a prenatális masszázs: csökkenti a duzzanatokat, serkenti a vérkeringést, és az izmok is hamarabb regenerálódnak.
• A nyújtások vagy a prenatális jóga is ugyanezt a hatást eredményezi. Két egyszerű gyakorlat: hajolj előre és érintsd meg a lábujjaidat, (a terhesség előrehaladtával ezt ülve kell végezni), másik a macskapozíció: mind a négy végtagod a földön van, a hátadat begörbíted, mint egy macska, majd homorítasz.
6. Szülés előtti panaszok: kevés alvás
Egy anyuka gúnyosan megjegyezte, hogy: „tudod, a kicsi megérkezésével egyre kevesebbet fogsz aludni” és érdekes módon, még a terhesség alatt sem tudod átaludni az éjszakát. Íme az akadályok: felébredsz, hogy a WC-re kell menned, gyomorégés kínoz, nehéz a hátonalvást megszokni, és sorolhatnám…
Megoldások:
• Vegyél terhességi párnát – sokat segíthet. Inkább tollpárnát vagy a test vonalát követő párnát válassz.
• Lehetőleg ne tévénézés közben aludj el, az agyat különböző impulzusok érik, ami nem hagy pihenni. Inkább gyengébb fénynél olvass egy magazint.
• Ha nincs gyomorégésed, lefekvés előtt egyél néhány szénhidráttartalmú kekszet. Egy nemrégiben készült tanulmány kimutatta, hogy kekszet fogyasztva megnő a szerotonin hormon és a triptofán szintje a vérben, ezek elősegítik a pihentetőbb alvást.
7. Szülés előtti panaszok: ínyvérzés
Úgy érzed, mintha a szád egy valóságos aknamező lenne? A hormonális változások következtében könnyebben kialakul a fogkő és a bakteriális fertőzésekkel szemben is érzékenyebb leszel. Egy vékonyabb fogkő kialakulása is vérzést okoz az íny érzékenysége miatt.
Megoldások:
• Legalább naponta kétszer moss fogat, és jó, ha naponta egyszer fogselymet is használsz.
• Menj el legalább háromhavonta fogkő-eltávolító kezelésre. Sok nő, ahogy fogínyvérzést észlel, abbahagyja a fogmosást és a fogselyem használatát, egy ördögi kört indítva el. Ha a fogínyed pirosabbnak tűnik, mint máskor, kérd ki fogorvosod véleményét.
8. Szülés előtti panaszok: a fejfájás
A halánték lüktető fájdalmai a terhesség elején tapasztalt szédülés, valamint a későbbi hátfájás melléktünete. Azon nőknek 80 %-a, akik terhesség előtt migréntől szenvedtek, terhesség alatt csökkennek a panaszaik. Ők miden premenstruációs időszakban migrénről panaszkodnak, így 9 hónapig szünetel náluk ez a probléma.
Megoldások:
• Csökkentsd a fájdalmat, melegborogatást alkalmazva az arcon és homlokon, vagy hidegborogatást a nyak hátsó részén.
• Feküdj le egy rövid alvás erejéig egy sötét szobába, és masszírozd meg a halántékodat, hogy elősegítsd a vérkeringést.
• Úgy érzed, hogy üres gyomrod a felelős? Kapj be valamit, de óvakodj a csokoládétól, vagy az érlelt sajtoktól, mert azok csak fokozzák a migrént.
• A paracetamol (vagy acetomifén) alkalmazható, de ne szedj más fájdalomcsillapítót. Az Aszpirin vagy az Ibuprofen egyaránt születési rendellenességeket okozhat.
9. Szülés előtti panaszok: izomgörcsök a lábakban
A terhes nők 30-50%-a tapasztalt izomgörcsöt. Nem ismert a kiváltó ok, azt azonban tudjuk, hogy nagyobb terhelésnek vannak kitéve a lábak. Egyes vélemények kalcium-, kálium-, vagy magnéziumhiánynak tulajdonítják. Ezen ásványi anyagok segítik az izmok összehúzódását. Amennyiben a fájdalom hirtelen és éles, akkor lehetséges, hogy a méh okozza, a gerincnek az idegvégződésekre gyakorolt nyomásával.
Megoldások:
• Egy gyors lábmasszázs serkentheti a vérkeringést, nyomást gyakorol a csomókra, amelyek a görcsöt okozzák, úgyhogy kérd meg a párod, hogy masszírozza meg a lábaidat.
• Próbáld ki a következő gyakorlatot: állj a fal felé kb. 30 cm távolságra, támaszkodj a sarkadra, és a kezeddel rajzolj köröket a falra. Így nyújtod a lábszárizmokat.
• Gondolod, hogy az étrend a probléma?
• Beszélj az orvosoddal. Ő meg tudja határozni, hogy kell-e szedj táplálék-kiegészítőt.
• Az isiász is enyhül, ha a baba megmozdul, de addig is jó ha veszel egy fűthető párnát, vagy meleg (nem forró) vízben megfürdesz.
10. Szülés előtti panaszok: bokadagadás
Emlékszel még milyenek voltak a bokáid terhesség előtt? Most ödémától szenvedsz, meg vannak duzzadva kezeid és lábaid. A folyadék a lábakban gyűl össze, a magas vérnyomás és a méh tágulása okán nyomásnak kitett vénák miatt. Súlyosabb esetekben a túlzott duzzanat a terhességi peeclampsia vagy toxémia előjele is lehet, amelynek szintén a magas vérnyomás is velejárója. A terhesség második felében az orvosnak oda kell figyelnie a preeclampsia megelőzésére, úgyhogy szólj neki, ha aggasztanak a duzzanatok.
Megoldások:
• Sajnos, nem tudunk sokat tenni a duzzanatok ellen, de bízz abban, hogy eltűnnek a szülés után.
• Időnként emeld a magasba a lábad. Ha egész nap egy irodában ülsz, vegyél lábtartót.
• Menj úszni, egy nagyon jó lehetőség arra, hogy megmozgasd az izmaidat anélkül, hogy megerőltetnéd végtagjaidat.
11. Szülés előtti panaszok: ínhüvelygyulladás
Az ínhüvelygyulladás olyan érzés, amit akkor érzel a csuklódban, amikor több órát gépeltél. A szakértők szerint a terhes nők 2-35%-a észlel hasonló tüneteket. A csuklóban meggyűlt folyadék nyomást gyakorol a középidegre, ami zsibbadást, bizsergést és fájdalmat okoz a csuklóban és az ujjakban.
Megoldások:
• Akárcsak az ödéma esetében, itt sem tehetsz sokat, esetleg jó, ha időnként felemeled a kezeidet, vagy megmasszírozod csuklóidat.
• Figyelj a sófogyasztásra: ha napi 2300 mg alatt tudod tartani, akkor csökkennek a duzzanatok, a folyadékmennyiség csökkenése miatt.
12. Szülés előtti panaszok: visszerek
Vártad a terhességi test elszíneződését? Na jó, de mi a helyzet azokkal az ibolyaszínű vénákkal a lábadon? A méh, ahogy tágul, nyomást gyakorol a láb vénáira, akadályozva a vérkeringést. A vénákba egyre több folyadék áramlik, azok megvastagodnak és elszíneződnek.
Megoldások
• Ugyanazt kell tenned, mint a bokák duzzanata ellen, emeld fel a lábaidat!
• Még vitatott a harisnyák szerepe, de azért nem árt, ha van.
13. Szülés előtti panaszok: aranyér és székrekedés
Most a fájdalomról beszélünk, tudod hol ugye?… Az aranyér a végbéltájéki visszerek tágulása, amit a székrekedés (ami szintén a terhesség tünete) súlyosbíthat. A székrekedés úgy alakul ki a terhes nőknél, hogy a progeszteron lassítja a bélműködést, lassabb lesz a táplálékfelszívódás.
Megoldások:
• Biztos már hallottad, hogy ha növeled a folyadékbevitelt, és rostos ételeket eszel, jobb lesz az emésztésed.
• Fogyassz oldhatatlan rostokat (többnyire a leveles zöldségekben, a teljes kiőrlésű gabonalisztekben, a héjas gyümölcsökben találhatók).
• Narancslé helyett inkább egyél narancsot.
• Ha amúgy is emésztési problémáid voltak, próbáld ki a rostkészítményeket.
• Az aranyér ellen használj OTC krémet, vagy Hamamelis tartalmú tamponokat a duzzanatok csökkentésére.