Terhességi cukorbetegség
Hogy megértsük a cukorbetegség káros hatásait terhesség alatt, először tisztában kell lenni a betegséggel magával.
Többféle cukorbetegség létezik, ezek leggyakoribb fajtája a 2-es típusú cukorbetegség, melynek során a test nem tudja rendesen kezelni a vércukorszintjét. A test inzulin segítségével építi be a cukrot a sejtekbe, ahol energiaként hasznosul.
Amennyiben a szervezet nem termel elég inzulint, vagy a sejtek nem tudják a kellő hatékonysággal használni az inzulint (inzulin rezisztencia), akkor a véráramban túl sok cukor marad, ami káros hatásokkal jár a szervezet egészére nézve.
Sok cukorbeteg nők nagyrészénél már szülés után alakul ki a betegség, de soknál már a teherbeesés előtt is jelen van a 2-es típus – ilyenkor nagyon fontos, hogy már a tervezett terhesség előtt kontrol alatt legyen a vércukorszint, mert a magas szint már fogantatás utáni első két hónapban megnöveli a babára leselkedő későbbi betegségek, defektusok kockázatát! Természetesen arról is meg kell bizonyosodni még időben, hogy a betegségre szedett gyógyszerek biztonságosak legyenek, illetve ne legyenek hatással a terhesség menetére.
A terhességi diabetes és hatásai
A terhesség alatt kialakuló cukorbetegséget terhességi cukorbetegségnek hívjuk, általában a terhesség utolsó 3 hónapjában lehet diagnosztizálni.
Akiknél kialakul a terhességi diabétesz, azoknak mindenképpen gyógyszert kell szednie a terhesség alatt, illetve ők sajnos hatványozottan esélyesebbek arra, hogy a következő öt évben 2-es típusú cukorbetegség alakuljon ki náluk.
Az alábbiakban összegyűjtöttük, hogy a betegségnek milyen hatásai lehetnek a babákra és az anyukákra.
Hatása a babákra:
– egyes szervek nem megfelelő fejlődése (neurális cső, szívproblémák);
– a vetélés, halvaszületés és méhen belüli magzathalál kockázatának növekedése;
– a máj, a hasnyálmirigy, a szív megnagyobbodhat
– elhízás, cukorbetegség, magas vérnyomás kockázata az élete folyamán
– csont- és végtagrendellenességek
– növekedési problémák
– születéskori komplikációk
Hatása az anyukákra:
– túl sok magzatvíz
– koraszülés kockázata
– vesefertőzés kockázatának növekedése
– szülési nehézségek, cézáros szülés
– retinaproblémák
– anyagcserezavarok
Hogyan lehet elkerülni a terhességi diabéteszt?
Nagyon nagy szerepe van a megelőzésnek, az egészséges életmódnak! Túlsúlyos, duci anyukák hatványozottan kitettek a betegség kialakulásának. Megfelelő étkezéssel, testmozgással, káros szokások elhagyásával máris rengeteget lehet tenni ellene!