Az elveszett színek

 In Mesék

Egyszer régen, amikor az ég még hét színben pompázott élt egy tündérkirály, Harmadik, azaz a második utáni, hatalmas Nárcion. Egy napon Nárcion nagyon unta magát, és a hétszínű ég tanulmányozása közben a szája elszólta magát:

– Annyira unalmas az ég. Mindig csak sárga.

– Mindig csak zöld. – szólt közbe a felesége harmadik, azaz a rettenetes Nárcionné, született Tünde a tündér.

– Mindig csak kék!

– Mindig csak piros!

– Mindig sárga! Ööö az már volt igaz? – kérdezte megtörten a tündérkirály.

– Bizony, már volt! Veszettél kedvesem. – nevetett a királyné.

A tündérkirálynő nevetésére elkezdtek nyílni a virágok, elkezdtek burjánzani a növények és a madarak is megpróbálkoztak csatlakozni gyönyörű énekükkel a tündérkirályné csilingelő, gilingalangoló, csengő, zengő, boldog kacagásához.

– Egy, kettő, négy… Hova lett a többi szín az égről? – számolt utána Bimbalam, az udvari bohóc.

– Azám! Hiszen hétszínű az ég! Hova lettek a színek? – rémültek meg a tündérek.

– Azonnal általános és mindenre kiterjedő kutatást rendelek el! – adta ki a parancsot a tündérkirály – Keressétek mindenütt a hiányzó színeket!

Egy pillanat alatt felbolydult a tündérudvar. Mindenki keresni kezdte az elveszett színeket. Keresték az udvarba, a palotában, a padláson, a pincében, a konyhában, az ajtó mögött, az ajtó előtt, a sótartóban, a csillár tetején, megint konyhában, a sarokban, kívül és belül. Bimbalam még az ágy alá is bebújt, majd miután kibújt elnézett a konyhába és egy ízletes sült csirkében nézett utána az elveszett színeknek. Majd egy pofa málnaszörp után a pohár alján is kereste, de mindhiába, a színek eltűntek.

De hát hova lesznek az égről a színek?

A tündérkirály magához hívta udvari bohócát, ki másodállásban udvari tudósként, szakácsként, komornyikként, főlovászként, szobormodellként, villanyszerelőként, sőt, még szobalányként is funkcionált.

– Hova lettek a színek? – tette fel az egyértelmű, ám mégis megválaszolatlanul maradt kérdést.

– Lehet, hogy nem tetszett a színeknek a látkép! – vette fel Bimbalam.

– Á, az nem lehet! Emlékezz vissza, amikor a Napnak nem tetszett a látkép és egyik este eltűnt az égről, akkor hétszer építettük át a várat, hogy a vár szépségével visszacsalogassuk. Azért hétszer, mert a hatodiknál véletlenül egy ajtó és ablakok nélküli zárt szobában találtam magam. Aztán meg mikor kitisztítottuk a halastavat reggel, akkor meg visszajött.

– Lehet, hogy versenyeket szeretne látni!

– Á, az nem lehet! Emlékezz vissza, amikor a holdat eltakarták a felhők egy álló éjszakán át sakkoztunk és reggelre megint visszajött a Nap. Félek megint csak a Nap térne vissza.

– Akkor rajtunk csak az udvari festő segíthet!

– Á, az nem – kezdett bele a tündérkirály a mondókájába, de aztán észbe kapott – Hiszen nála minden szín megtalálható!

Azzal a tündérkirály nagy döngő léptekkel, dibb-dobb, elindult felkeresni az udvari festőt. Utána könnyedebb léptekkel, dibb-dibb, sietett Bimbalam. Dibb-dobb, dibb-dibb, mentek lefelé. Majd ahogy a tündérkirály egyre lelkesebb lett, egyre gyorsabban kezdett lépni, és most már így haladt: dibb-dobb-dibb. Majd rohanni kezdett, dibb-dobb-dibb-dobb. Igy dibbegtek és dobbogtak le az udvari festőhöz, míg egyszercsak a tündérkirály véletlenül egy dibb helyett dobbantott, és ezáltal döbberentett egy nagyot, azaz elesett. Csak úgy csattant, csak úgy nyekkent, csak úgy dörgött, dübörgött, hogy még a föld is beleremegett. A nagy recsegés-ropogásra előfutott Bokaszin, az udvari festőmester, aki mindenféle festékkel összekenve színkavalkádban pompázott és felsegítette az elesett tündérkirályt.

– Köszönöm Bokaszin. Hiszen, Te tetőtől talpig tele vagy színes festékel!

És valóban. Bokaszin mester a feje búbjától a talpáig, és talpától a feje búbjáig össze volt kenve színes festékkel.

– Bokaszin, nyugtass meg, hogy rajtad megtalálom az elveszett színeket!

– Nem hiszem felség. – mondta sajnálkozva Bokaszin mester – Sajnos nem az égről elveszett színek hullottak rám, hanem a festékesvödrök, amik felséged csattanása miatt rámborultak.

Dibb-dibb, dibb-dibb, futott oda hozzájuk Bimbalam.

– Ugye nálad vannak az elveszett színek javításon?

– Sajnálom kedves Bimbalam, de nincsenek nálam. – felelte bánatos tekintettel Bokaszin mester.

– Akkor nincs más megoldás, – sóhajtott a tündérkirály – mint, ööö, szóval, vagyis, hovatovább és mindazonáltal, miszerint, teneked, nos, hm.

– Le kell festened az eget, hogy ne tűnjön fel olyan szembeszökően a hiány. – fejezte be a mondatot Bimbalam.

Ekkor váratlanul feléjük rohant Csepegi, az esőfelhő, és hivatásához hűen esőt zúdított Bokaszin mesterre, Bimbalamra, de még a tündérkirályra is.

– Én szívesen lefestem az eget felség, de kérem küldje el innen ezt a felhőt, különben lemossa a festéket az égről.

– Rendben. Hét, Te, Csepegi! Csöpögj arrébb! – azzal Csepegi megszeppenve arrébb lebegett.

– Na, most már csak egy létra kell! – nézett körbe Bokaszin mester – Á, meg is van. – azzal kétmarokra fogta a festőlétráját és nekitámasztotta egy éppen arra bámészkodó bárányfelhőnek. – Most már csak az ég új színét kéne kitalálni.

– Pöttyös. – vágta rá a tündérkirály.

– De felség, – szabadkozott Bokaszin mester – a pöttyös nem egy szín, hanem egy minta.

– Igaz. Akkor legyen csíkos.

– Felség.

– Jól van, jól! Akkor legyen, hogyosazazizé, zö-, inkább piro-, sárga!

– Zöld! – kiáltott le a királyné az ablakból.

– Nem lehetne, piros? – kérdezte Bimbalam.

– Legyen akkor kék. – döntötte el a vitát Bokaszin mester. – Az mindenkinek megfelel, mert egyikük sem akarja. Amúgy is ez a legszebb szín.

Egy pillanatra mindannyian elgondolkoztak, majd elmosolyodtak és végül rábólintottak Bokaszin mester furfangos választására.

Bokaszin mester pedig fogta magát, felmászott a létrájára és lefestette az eget kékre.

Néha-néha, mikor az elveszett színeknek honvágyuk van, megkérik Csepegit, hogy öntözze meg az eget, hogy lemosódjon az égről a festék és ilyenkor tudnak az elveszett színek, az ibolyaszín, a fehér és a lila rövid időre visszalopózni az égre, de a tündérkirály gyorsan elzavarja Csepegit, majd Bokaszin mester felmászik a létrájára és visszafesti kékre az égen keletkezett gyönyörű szivárványt.

(És, hogy hova lesznek az elveszett színek? Leszöknek a festőkészletedbe! És tudod hogyan lehet boldoggá tenni őket? Ha most elmész és festesz egy szép szivárványt, hogy úgy érezzék, otthon vannak.)

VÉGE

 


Kovács Marcell

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search