Apgar-érték
Az Apgar-teszt egy mérési rendszer, amely segítségével az újszülöttek állapotát vizsgálják közvetlenül a születés után, figyelembe véve 5 különböző életfunkciót. Ezt a vizsgálatot először 1 perccel a szülést követően végzi el a szakorvos, majd általában 5 perc múlva megismétli azt. Az egyes mérések alkalmával a pontszámokat összeadják, az így kapott eredmény lesz az úgynevezett Apgar-érték.
Az újszülött állapotának felmérése fontos pillanata a szülőszobai ellátásnak és sok esetben ettől függ a további teendők menete is. Az életfunkciók megítélésének leggyorsabb és legegyszerűbb módja az Apgar-teszt, amely egy pontérték-rendszer segítéségével osztályozza a baba szívműködését, légzését, reflexingerlékenységét, bőrszínét és izomtónusát (mindegyikre maximum 2-2 pont adható). Az egyes értékek összege adja meg az Apgar-értéket, amely esetében a 10 pont jelenti a legjobb állapotot.
A vizsgálatot 1 perccel közvetlenül a szülés után végzik, majd 5 perc múlva megismétlik (ennek jelölése pl. 9/1 és 10/5 – ahol az első érték a pontszám, a második pedig a mérés perce).
Élettani paraméterek
Az Apgar-érték számításakor az újszülött 5 különböző életfunkcióját vizsgálják, és az állapotától függően 0, 1 vagy 2 pont segítségével osztályozzák. Ezek a következők:
Szívműködés
- hiányzó szívműködés: 0 pont
- 100/perc alatti szívfrekvencia: 1 pont
- 100/perc fölötti szívfrekvencia: 2 pont
Légzés
- hiányzó légzés: 0 pont
- felületes, szabálytalan légzés: 1 pont
- erőteljes sírás: 2 pont
Izomtónus
- petyhüdt, tónustalan újszülött: 0 pont
- gyengén behajlított végtagokkal fekvő újszülött: 1 pont
- aktívan mozgó újszülött: 2 pont
Reflexingerlékenység (az orrgarat puha szondával történő ingerlésére adott válaszának vizsgálata)
- válasz hiánya: 0 pont
- arcfintor: 1 pont
- köhögés, tüsszentés: 2 pont
Bőrszín
- sápadt vagy elkékült (cianotikus): 0 pont
- csak a végtagokon látható elkékülés: 1 pont
- teljesen rózsaszín újszülött: 2 pont
Az Apgar-érték jelentése
Az egyes paraméterek pontszámának összege (ez az érték 0 és 10 pont közötti lehet) határozza meg az újszülött baba általános állapotát. Az első, 1 perces eredmény még a baba méhen belüli állapotára utal, az 5 perces pedig már az újszülöttkori helyzetet tükrözi.
10 pont – ez a lehető legjobb állapot
8-9 pont – megfelelő súlyú újszülött esetében ez is teljesen normális értéknek számít, és nem igényel további beavatkozást
5-7 pont – a baba oxigénellátásra szorul, amelyet bőringerekkel egészítenek ki
0-4 pont – az újszülöttnek intenzív ellátásra, esetleg újraélesztésre van szüksége (balon segítségével lélegeztetik, szívmasszázst alkalmaznak és ha szükséges, akkor ez gyógyszeres kezeléssel is kiegészítik)