Milyen szemüveget válassz gyermekednek?
A szemüveglencse – válaszd a minőséget gyermeked számára
Az optikák kínálatában egymás után jelennek meg az újabbnál újabb fejlesztésű szemüveglencsék, ezért a döntést és a vásárlást érdemes alaposan átgondolni.
Általánosságban elmondható az, hogy a gyermekek számára ideális szemüveglencse polikarbonátból (műanyagból) készül, hiszen ez erős, könnyű és szilánkmentesen törik – ezek olyan biztonsági szempontok, amelyek fontosak totyogó kisbabák és aktív kisgyerekek esetében is. Ugyanakkor tudnod kell, hogy a műanyag lencse könnyen karcolódik, ezért érdemes kemény lakk bevonattal megerősítve kérni azt.
Találd meg a megfelelő keretet!
A jó minőségű gyerek szemüvegkeretek fém és műanyag alapanyagból is készülnek, nem irritálják a kicsi bőrét, biztonságosak, megfelelően rugalmasak és stabilak, valamit könnyen illeszkednek a gyermek fejformájához. Az üzletek kínálatában manapság mindenki megtalálhatja az igényeinek és pénztárcájának leginkább megfelelő modellt.
A szemüveglencse sok esetben meghatározza azt, hogy milyen típusú keretek között válogathatsz, hiszen nem bármelyik lencsetípús illeszthető bármelyik szemüvegkeretbe. Az optikus készségesen el fogja magyarázni, hogy a gyermeked számára felírt lencsetípushoz melyik keret választható, melyik nem, és természetesen azt is, hogy miért. Bizonyosodj meg arról, hogy minden téren jól választottál:
? szilikon orrpárnák, csúszásmentes felülettel, melyek megakadályozzák azt, hogy a szemüveg lecsússzon a gyermek orráról
? kisebb gyerekek esetében a szár befelé görbülő vége (fülkarikás változat) lehetővé teszi, hogy a szemüveg a fülek mögött biztosan rögzüljön. Ezek a típusok körülbelül a gyermek 4 éves koráig használhatóak.
? a rugózás következtében a szemüveg szárai kifele is hajlanak, anélkül, hogy eltörnének, így azok a türelmetlen gyerekek, akik félkézzel, oldalirányba rántják le a szemüvegüket sem tehetnek kárt benne.
? a puha, gumírozott keret és szár, mely körbeveszi a fejet lehetővé teszi már a csecsemőkori kényelmes szemüvegviseletet is, hiszen akár oldalt, akár háton fekvésben, de még az átfordulások és kúszás-mászás közben sem akadályozza a csecsemőt, nem okoz számára kényelmetlenséget.
Milyen szemüveget válassz gyermekednek? |
Úgy válassz szemüvegkeretet gyermekednek, mintha saját magadnak választanál. Illeszkedjen a keret a gyerek arcbeállításához, arcának jellegzetességeihez. Hiszen minél jobban szereti a gyermek a szemüvegét, annál jobban odafigyel, vigyáz rá. Ha gyermeked már elég idős, engedd meg neki hogy ő maga válassza ki a keretet. Próbáld kihangsúlyozni milyen remekül áll neki az új szemüveg, és beszéld meg a testvéreivel és a barátaival, hogy ne ugrassák őt a szemüvege miatt.
Sok kisgyerek ösztönösen visszautasítja a szemüveget és egyszerűen leveszi azt, mások azonban büszkén viselik a látásjavító eszközt. Légy kitartó és határozott. Ha leveszik, akkor tedd fel ismét a szemüvegét és próbáld elterelni a figyelmét. Ha mégiscsak leveszi a szemüveget, akkor tedd félre, s csak kis idő elteltével próbálkozz újra. Ha nem tudod a gyermekedet rászoktatni a szemüveg viselésére, akkor kérj tanácsot a szemorvostól.