Mérgezési tünetek gyermekeknél
Mit jelent a mérgezés?
A mérgezés egy olyan kóros állapotot képvisel, amelyet egy mérgező anyag okoz ami keresztülmehalad a szervezeten és ez reakcióba lép a jelenlevő mérgező anyaggal. Ezen a "mérgező anyagon" érthetünk bármilyen biológiai eredetű összetételt, gyógyszerészi vagy kémiai anyagot, amely kóros állapotot okoz a szervek és rendszerek funkciójának módositásával. Miután behatol a szervezetbe, a toxikus anyag felszívódik a véráramba, majd elterjed az egész testben, ahol metabolizálódik, vagyis felbomlik.
Csaknem a mérgezési esetek fele a 6 év alatti gyermekeknél fordúl elő.
Ha egy potenciálisan halálos adag felszívódott és a mérgezés tünetei súlyosak, ez sürgős orvosi ellátást igényel. Ami a gyermekeket és a serdülőket illeti, beszélhetünk kétféle mérgezésről: kényszerű mérgezés, amely többnyire a csecsemőknél fordul elő és az önkéntes, amelyek kifejezetten a serdülőkorban fordulnak elő. Sok dolog a házban mérgező lehet a gyermekekre nézve – tisztítószerek, gyógyszerek, kozmetikumok, kertészeti termékek, dísznövények. Ha ezeknek nincs egy különleges helyük, a gyerekek lenyelhetik, belélegezhetik vagy megehetik vagy azok beszennyezhetik a bőrt. Mintegy fele a mérgezéseknek a 6 év alatti gyermekeknél fordul elő, a legtöbb esetben 1 és 4 éves kor között.
Melyek a leggyakoribb mérgezések?
Első helyen a gyógyszermérgezés áll.
Az első helyen áll a véletlen és önkéntes mérgezés a gyógyszerekkel. Következnek a háztartási vegyi anyag mérgezések (mosószer és nátrium-hidroxid), a harmadik esetet az alkoholos mérgezés képviseli. Előfordulási gyakorisága az óvodától egészen a a 15-16 éves korig kiterjed. Az olajszármazékos mérgezések, valamint a mérgező gombák is okoznak jelentős számú mérgezést. A szerves foszforos és klóros vegyszeres mérgezések is fontos helyet foglalnak el. A gyermek megmérgeződhet egy gáz vagy gőz belélegzése során is, kábítószerek belélegzése során vagy egy szoptató drogfüggő édesanyától.
Milyen tünetei vannak a mérgezésnek?
A legtöbb mérgezés esetében, a tünetek megjelennek nemsokkal a mérgező anyag a szervezetbe kerülése után. Mint tünetek, leirhatjuk a következő állapotokat amelyek megfelelnek a megjelenés sorrendjének:
• az emésztési tünetek legfőképp a hányingerben mutatkoznak, mint a hányás, hasi fájdalom, gyomor-bélrendszeri vérzés vagy hasmenés
• szív-és érrendszeri tünetek, gyors vagy lassú szívverés vagy ájulás
• légzőszervi tünetek légzés ritmus zavarokkal, amely lehet gyorsabb vagy lasabb, szaggatott, szabálytalan, valamint megjelenhet köhögés, mellkasi fájdalom, a hypersecreciós hörgés formájában is
• a neuropszichiátriai tünetek nagyon változóak lehetnek a toxikus anyagtól függően, ami a mérgezést okozta
Hogy segíteni tudj amilyen gyorsan és hatékonyan csak lehet, tudnod kell:
• a mérgező anyag pontos nevét
• a becsült időt amikor a gyermek megmérgezést szenvedett
• az anyag mennyiségét
Még akkor is, ha ezek az adatok nem állnak rendelkezésedre, ne habozz, hogy felhívd a sürgősségi ügyeletet, hogy segítsenek nektek időben!