Családi pótlék – Nevelési ellátás
A nevelési ellátás (Cst. 7. §) a gyermek születésétől a tankötelezetté válása évének október 31-ig jár az ügyfél részére. Továbbá nevelési ellátásra saját jogán is jogosultságot szerezhet a kérelmező – a feltételek fennállása esetén.
A közoktatásról szóló törvény rendelkezései szerint a gyermek akkor válik tankötelessé, ha eléri az iskolába lépéshez szükséges fejlettséget, legkorábban abban a naptári évben, amelyben a 6., legkésőbb amelyben a 8. életévét betölti.
Ki jogosult nevelési ellátásra?
Nevelési ellátásra jogosult:
? a saját háztartásban nevelt gyermek vér szerinti, vagy örökbe fogadó szülője,
? a saját háztartásban nevelt gyermek szülőjével együtt élő házastárs,
? az a személy, aki a saját háztartásában nevelt gyermeket örökbe kívánja fogadni, és az erre irányuló eljárás már folyamatban van (a fentiek elnevezése együttesen: szülő)
? a nevelőszülő, a hivatásos nevelőszülő a gyám,
? akinél a gyermeket a Gyvt. alapján ideiglenes hatállyal elhelyezték (1997. évi XXXI. törvény (Gyvt.) 72. §. (1) bekezdés),
? a vagyonkezelői joggal felruházott gyám, illetőleg a vagyonkezelő eseti gondnok a gyermekotthonban nevelt,
? a Magyarország területén működő szociális intézmény vezetője – amennyiben az előző pont alapján más személy jogosultsága nem állapítható meg – az intézményben elhelyezett, még nem tanköteles gyermekre tekintettel.
Saját jogán az az ügyfél kérelmezheti a nevelési ellátást, aki a 18. életévét betöltötte, tartósan beteg, illetve súlyosan fogyatékos és iskoláztatási támogatásra való jogosultsága megszűnt.
[forrás: Magyar Államkincstár]