Fogászati kezelések a terhesség időszakában

 In Terhesség és babavárás

Fogászati kezelések a terhesség időszakában

Ugyanakkor, sok nő úgy gondolja, normális dolog, hogy ilyenkor fogpanaszok merüljenek fel, sőt, az is rendben van, ha néhány fogát elveszíti, de ennek ellenére sem keresi fel fogorvosát.  Lássuk, mennyire megalapozottak ezek a felfogások.

Igen, általában kerülni kell a szokásos vagy esztétikai célból történő fogászati kezelést, ezeket el kell halasztani a szülés utánra. De a sürgős esetek igenis kezelésre szorulnak, mert egy fogfertőzés, a vér útján, az egész szervezetre kiterjedhet, ami nagyobb mértékben károsíthatja a magzatot, mint egy fogászati beavatkozás.

 

A terhesség 1. és 2. trimesztere

A terhesség első trimeszterében, a magzat szerveinek kialakulásának időszakában, ajánlott elhalasztani a fogászati beavatkozást a második harmadra, amikor befejeződik ez a folyamat.

Ezzel minimálisra csökkenthető a spontán vetélés és a magzat fejlődési rendellenességek veszélye. A rendellenességet okozhatja például a fogorvosi gyakorlatban használatos bizonyos teratogén hatású szer alkalmazása (olyan anyag, mely magzati elváltozást, rendellenességet okoz).

De a sürgős eseteket kezelni kell, még az első trimeszterben is. Azonban vigyázni kell az érzéstelenítő szerekre. Bár bizonyított dolog, hogy az adrenalinnak nincs semmiféle hatása a magzatra (azzal a feltétellel, hogy ne intraarteriális oltással kerüljön be a szervezetbe), egyes orvosok ellenzik a terhesség idején történő alkalmazását.

Röntgenfelvételt készülhet a beteg fogról az első trimeszter alatt is, de kizárólag sürgősség esetén és az anya hasának és, újabban, a pajzsmirigyének a védelmével, még akkor is, ha a fejlett röntgenkészülékek és a modern technika sokkal kevesebb sugárzásnak teszik ki a szervezetet, mint néhány évtizeddel ezelőtt.  A nem sürgős kezelésekhez szükséges és a rutinfelvételeket ajánlott a szülés utánra halasztani.

A terhesség 3. trimesztere

A harmadik trimeszterben nem ajánlatos fogászati kezelést alkalmazni! A fogorvosnál a páciens általában stresszes és fél a beavatkozástól, s ha ehhez még hozzáadódik a terhességgel járó lelki érzékenység is, koraszülés állhat be. Ha azonban sürgős esetről van szó, a kezelést nem szabad elhalasztani.

 

Milyen szövődmények léphetnek fel terhesség alatt a fogaiddal kapcsoltban?

• terhességi fogínygyulladás – ez a leggyakoribb panasz, melyet az ösztrogén hormonszintjének növekedése okozhat.

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search