A pikkelysömör (pszoriázis)
A pikkelysömör (psoriasis) egy olyan bőrbetegség, amelynek számos, különböző, saját jellegzetességekkel bíró megjelenési formája van. A pszoriázis jellemzője, hogy egy időben általában csak az egyik fajtája jelenik meg egy betegen, azonban az is előfordulhat, hogy kettő vagy több fajtája egyidejűleg jelenjen meg.
Foltos (plakkos) pikkelysömör
A foltos pikkelysömör a leggyakrabban előforduló típusa a pszoriázisnak. Ha gyermeked bőrén észreveszel domború, vörös, sérülésszerű hegeket, amelyet egy fehér-ezüstös pikkelykéreg borít, ilyen betegségben szenvedhet. Ezek a sebek a test bármely részén megjelenhetnek, viszont leggyakrabban a könyökön, a térden, a fejbőrön, és a hát alsó részén jelennek meg. A pikkelysömörben szenvedő betegek esetében 80 %-ban ezt a típust diagnosztizálják.
Pettyes pikkelysömör
A pettyes pikkelysömör gyakoribb gyermekkorban vagy fiatal felnőttkorban, és nincs annyira kérges jellege, mint a foltos pszoriázisnak. Apró vörös foltokban jelentkezik, a végtagokon vagy a törzsön.
A pikkelysömörnek vannak enyhébb megjelenési formái is, amikor csak néhány sérülés jelenik meg, vannak közepes súlyosságú esetek, amikor a test 3-10%-át borítják a foltok, és vannak nagyon súlyos esetek, amikor a testnek több mint 10%-át borítják a vörös foltok, vagy akár az egész testet. Egyéb ismert típusai a inverz pikkelysömör, erythrodermic (gyulladásos) pikkelysömör és a gennyes pikkelysömör.
A csecsemőkori pikkelysömör a babák körében nem elterjedt betegség. Ebben a korban viszont találkozni lehet a szeborreás ekcémával, ami a gyermek fejbőrén jelenik meg, vagy pelenkakiütéssel a nemi szervek területén.
A sömör is lehet az egyik oka a bőr kérges kivörösödésének. Az ekcéma, amelyeket nehezen lehet megkülönböztetni a pszoriázistól, lehet a másik ok. Egy pontos diagnózis felállítása érdekében keresd meg az orvosodat!
Mi okozza a pikkelysömört?
A bőr sejtjeinek legnagyobb része periodikusan, 28-30 naponként fejlődik ki és hámlik le. Hogyha a babának pszoriázisa van, a sejtek gyakrabban maturizálódnak, 3-4 naponként. Azok a domború foltok, sérülések nem egyebek, mint a bőrrétegek leülepedése. Vörösségét az oda pumpált vértöbblet okozza. Nem lehet tudni, hogy a szervezet miért dönt egyszerre csak úgy, hogy több ilyen testborító sejtet termel, viszont az elváltozást vélhetőleg az immunrendszer okozza.
Genetikai tényező is közrejátszik – a pikkelysömörben szenvedő gyermekek harmadánál a családból legalább még egy tag küzd ezzel a betegséggel. Mégis egy gyermek megbetegedhet pszoriázisban akkor is, ha egyik családtag sem szenved ebben a betegségben.
A pettyes pikkelysömör kiütéseket néha más betegségek okozzák, mint a légúti fertőzések, sztreptokokkuszos fertőzések, mandulagyulladás, illetve bizonyos gyógyszerek szedése . A viszketés és a súrolás által okozott sérülések, vagy például a stressz is súlyosbíthatják a betegséget. Ha látod, hogy a baba nagyon vakarja magát, tehetsz a kezecskéire kesztyűt vagy zoknit, főleg alvás idejére.