5 tipp szülőknek az iskolaévhez
Az iskolakezdés mindig izgalommal, várakozással és kihívásokkal jár – legyen szó akár az első osztályos kisdiákról, vagy akár a már rutinos iskolás gyerekről.
Évről évre megismétlődik az a folyamat, amikor a családoknak újra alkalmazkodniuk kell az iskolai rendhez és a tanév ritmusához. Változunk, ők növekszenek – egyik év lehet, hogy könnyen megy, a másik nehezebben. Az új időbeosztás, a korai kelések, az iskolai felszerelések beszerzése és a délutáni különórák mind-mind hozzájárulnak ahhoz, hogy szeptember beköszöntével a családok egy új “üzemmódra” váltanak. Ez az átállás azonban sosem egyik napról a másikra történik. Még a rutinos szülőknek és diákoknak is időbe telik visszarázódni az iskolai hétköznapok kerékvágásába. Az első hetek különösen fontosak, hiszen ilyenkor alakul ki az az új napi rutin, amit az egész család szépen lassan megszokhat, és ami a tanév során biztos alapként szolgálhat. Ezt az új rendszert először fel kell építeni, ami gyakran nem megy zökkenőmentesen. Előfordulhatnak kisebb nehézségek, mint a reggeli rohanás, a házi feladatok megszervezése vagy a különféle iskolai és egyéb plusz programok összehangolása. Ahhoz, hogy ez az átállás könnyebb legyen, hoztunk 5 tippet, ami megkönnyítheti a hétköznapokba való visszaszokást és segíthet abban, hogy a család egyensúlyban maradjon!
Milyen nehézségek merülhetnek fel egy iskolakezdéskor?
Ó, mennyi, de mennyi minden! Ettől viszont nem kell megijedni, mert teljesen normális és természetes dolog. Minden családban ugyanígy megy, ne gondoljuk, hogy csak nekünk nehéz, vagy csak nálunk merülnek fel nehézségek. Mindenki megküzd a saját feladataival!
Az egyik leggyakoribb kihívás a napi rutin megváltozása. A nyári szünet után fájó a korai kelés, a szigorúbb időbeosztás és a különféle iskolai feladatok ellátása. Mondhatni, hogy a hatalmas szabadság után a gyerekek keretek közé kerülnek, ami nyilván nem tetszik nekik. Sőt, ha első osztályosról van szó, hozzá kell tennünk, hogy az iskolában már teljesen mások a szabályok és az elején ezt is meg kell szokni: itt már nem játék az egész világ és nem csak szórakozni jövünk. Át kell állniuk. A gyerekek számára elsősként nehézséget jelenthet a figyelem összpontosítása, a házi feladatok megoldása, és az új tananyagok befogadása.
A szülők számára az időmenedzsment nagy kihívás lehet: a munkával, az iskolai eseményekkel, a különórákkal és az otthoni feladatokkal való zsonglőrködés feszültséget eredményezhet. Nyilván ez érződik a két szülő között, és ez esetben pedig mindig kihat a gyermekre is. Ehhez szorosan társul a megfelelő logisztika megszervezése – mit mikor, hány órakor, kinek mi a feladata és hogyan hozzuk le a napot a lehető legjobban.
Az iskolakezdés érzelmi nehézségekkel is járhat, hiszen a gyerekekben szorongás is felmerülhet az új tanév, tanárok vagy osztálytársak miatt. Ez a feszültség természetes, de odafigyelést és támogatást igényel, hogy az átállás zökkenőmentes legyen.
Hogyan varázsolható könnyebbé az iskolakezdés? Tehetek érte valamit?
Természetesen igen, nagyon is! A kezünkben rengeteg eszköz és lehetőség van, csak élni kell vele és ötletesnek kell lenni. Szülőként amúgy is folyamatosan készenlétben vagyunk és kutatjuk a jobbnál jobb ötleteket, egyértelmű, hogy az iskolakezdés nehézségein is tudunk enyhíteni! Egyik sem nagy dolog, mégis jó lesz egyben látni az egészet!
Alakítsunk ki rendszert
Az egyik legfontosabb dolog az, hogy az egész család számára kialakítsunk egy jól működő rendszert. Mindenkinek legyen meg a feladata, hogy a napot a lehető legjobban tudjuk zárni és minden gördülékenyen tudjon működni család szinten. Ez a rendszer tartalmazhatja a reggeli rutinokat, az iskolai előkészületeket, a tanulásra és a pihenésre szánt időt, valamint a közös családi programokat (pl. játszótér délután, séta a Duna parton, stb). Ha mindenki tudja, mikor mi a feladata, az csökkenti a reggeli rohanást és a stresszt. Annál nincs is rosszabb, mint káoszban elindulni és úgy egyáltalán: így kezdeni a napot.
Mentális és érzelmi felkészítés
A gyerekek számára nemcsak fizikailag, hanem lelkileg is fel kell készülni az iskolakezdésre. Fontos, hogy pozitív megerősítésekkel segítsük őket abban, hogy izgalommal, és ne szorongással várják a tanév kezdetét. Beszélgessünk velük arról, milyen jó dolgok várhatnak rájuk az iskolában: új barátok, érdekes tantárgyak, különleges projektek. Soroljuk fel a lehető legésszerűbb előnyöket. Ha úgy érzik, hogy támogatva vannak, kevésbé lesz számukra megterhelő az iskolába való visszatérés. Adjunk nekik sok ölelést, bíztató, pozitív lelki megerősítést!
Minőségi iskolaszerek kiválasztása
Az iskolaszerek minősége nagyban hozzájárulhat ahhoz, hogy a gyerekek jobban érezzék magukat a tanulás során. Egy jól megválasztott, színes füzet vagy egy kényelmes, praktikus hátizsák sokkal szebbé teszi a hétköznapokat. A gyerekek szívesebben használják azokat az eszközöket, amelyek tetszenek nekik, és amelyekkel könnyebben tudnak dolgozni. Jó érzés nekik, hogy nem tűnnek ki negatív irányba a többiek közül – persze ezt is fontos az józan ész keretei között megtartani.
Időbeosztás és pihenés fontossága
Az iskolakezdés első hetei különösen kimerítőek lesznek. Fontos, hogy ne csak a tanulásra, hanem a pihenésre és feltöltődésre is szánjunk időt. A gyerekeknek és a szülőknek egyaránt szükségük van olyan időszakokra, amikor lazíthatnak, kikapcsolódhatnak, és kicsit eltávolodhatnak a mindennapi teendőktől. Érdemes bevezetni a közös társasozást, kártyázást, egy jó sorozat vagy film megnézését – ahogy közeledünk az este felé, úgy legyen egyre megnyugtatóbb a program, tehát ne egy zajos játszóházban töltsük az értékes időnket hétköznap este.
Kommunikáció és rugalmasság
Fontos, hogy mindig legyen nyitott kommunikáció a családon belül. Beszéljük meg, ha valami nehézséget okoz, és ne féljünk változtatni a rendszeren, ha szükséges. Kérdezzünk, érdeklődjünk a gyermekünktől, tudjuk meg, mi a jó neki és mi az, ami kevésbé. A változtatás kulcsa a kezünkben van, rajtunk áll, hogy hogy alakítjuk az iskolai rutint! Érezze azt a gyermek, hogy bármikor, bármilyen körülmények között fordulhatnak hozzánk és minden problémájukat meg tudják velünk beszélni. A legfontosabb, hogy mindenki jól érezze magát, és egy támogató, biztonságos légkörben teljenek a napok.
Egyszerű, ám annál hasznosabb gondolatoknak tartjuk ezeket – érdemes minél többször elolvasni, hogy mantrázni tudjuk magunkban őket, s akkor már rutinszerűen elő fognak jönni.